Tomasz Sakiewicz dla Niezalezna.pl: Idą nowe czasy w Europie. Skończyła się pewna wizja uprawiania polityki

Zarówno Niemcy jak i Francja po ostatnich wyborach wchodzą w okres chaosu politycznego, a to otwiera pole do działania dla krajów Europy Środkowej, które integrują się niezależnie od centrum UE, w oparciu o USA i Wielką Brytanię – mówi Tomasz Sakiewicz.

fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” zauważa, że wygląda na to, że tzw. trzon europejski, czyli główne kraje Unii Europejskiej – Francja i Niemcy – wchodzą w okres chaosu politycznego. 

W Niemczech widać to już od ostatnich wyborów, od odejścia Angeli Merkel, kiedy nie udało się stworzyć stabilnej koalicji. Wprawdzie rząd ma większość, ale jest kilkupartyjny z bardzo chwiejnym przywódcą, który co chwila zmienia zdanie, zaprzecza sam sobie i składa deklaracje, których nie jest w stanie dotrzymać. Dokładnie w tym samym kierunku idzie Francja. Będą ogromne problemy z utworzeniem rządu. Wprawdzie system prezydencki ułatwia rządzenie, ale jednak parlament ma spore możliwości i brak stabilnej większości będzie rzutować na stabilność decyzji gabinetu. 
- wyjaśnia red. Tomasz Sakiewicz.

W rozmowie z portalem niezalezna.pl red. Sakiewicz stwierdza, że ten kryzys musi mieć systemowy charakter. 

Skończyła się pewna wizja uprawiania polityki. Wizja paneuropejskiej polityki niemiecko-francuskiej i tak naprawdę społeczeństwa nie wiedzą w którym kierunku mają iść i czego chcą. Jedni są zwolennikami dezintegracji, drudzy zwolennikami jeszcze większej integracji. Jedni mają ogromną pretensję o sojusz energetyczny z Rosją, a drudzy mają pretensje o to, że zerwano te więzi, bo teraz cierpią na tym ekonomicznie. Brak tej jasnej wizji będzie generował kolejne konflikty i kolejne podziały i póki nie ukształtuje się nowy pomysł na politykę europejską głównych krajów, w Europie będzie trwał okres niestabilności politycznej, co daje pewne pole do działania Europie Środkowej, która integruje się niezależnie od centrum i opiera się o USA i współpracę z Wielką Brytanią.
- mówi red. Tomasz Sakiewicz.
 

 

 


Źródło: Niezalezna.pl

Igor ­Szczęsnowicz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo