Kanada zwiększa środki na obronność. 40 mld dolarów na modernizację NORAD

Kanada przeznaczy 40 mld dolarów na modernizację systemów NORAD (North American Aerospace Defense Command - Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej) – poinformowała minister obrony Anita Anand. Jak wyjaśniła, istotną przyczyną tak znacznego zwiększenia wydatków na obronność jest inwazja Rosji na Ukrainę.

Centrum operacyjne NORAD
Autorstwa U.S. Air Force - [1]. The image was uploaded to En.Wikipedia, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3102769

W ciągu sześciu najbliższych lat Kanada wyda 4,9 mld CAD na modernizację i zwiększenie skuteczności radarowych systemów wykrywania. To wydatki nowe, ponad zaplanowane już w budżecie 8 mld CAD na obronność. Całość planowanych wydatków na modernizację NORAD to 40 mld CAD w ciągu 20 lat – poinformowała Anand podczas transmitowanej w poniedziałek konferencji prasowej w bazie wojskowej Trenton w Ontario.

To największa od prawie 40 lat aktualizacja wydatków.
- powiedziała minister obrony. Zwróciła uwagę na rosyjską inwazję na Ukrainę i „nowe środowisko zagrożeń” jako powód tak dużych wydatków.

Kanadyjskie media cytowały ekspertów wskazujących, że obecne systemy NORAD nie mają możliwości śledzenia rakiet wystrzeliwanych z okrętów podwodnych, ani możliwości wykrywania rakiet ponaddźwiękowych.

Celem rządu federalnego jest m.in. modernizacja instalacji radarowych w kanadyjskiej Arktyce. Obecny system zostanie zastąpiony dwoma nowymi, dającymi możliwość obserwacji także poza linią horyzontu. Do systemu NORAD zostaną włączone satelity do obserwacji celów ruchomych, a także system sensorów, o którym rząd nie informuje w szczegółach.

NORAD jest organizacją stworzoną przez USA i Kanadę w 1958 r. Jej celem jest ochrona przestrzeni powietrznej nad Ameryką Północną; w ostatnich latach NORAD zajmuje się także cyberzagrożeniami. Szefa dowództwa wyznaczają wspólnie prezydent USA i premier Kanady, 40 proc. wydatków pokrywa Kanada.

 

 


Źródło: Niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo