Z OSTATNIEJ CHWILI

Zmarł Mieczysław Gil, działacz Solidarności, opozycjonista prześladowany w PRL, uczestnik obrad okrągłego stołu, były poseł i senator, b. przewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego - IPN • • • Sejm przyjął ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 r.  • • •

Kiedy Szwecja dołączy do NATO? Rozmowy trwają

Jesteśmy przygotowani na to, że rozpatrzenie naszego wniosku w sprawie członkostwa w Sojuszu może zająć więcej czasu - przyznała szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde. Tego dnia w Brukseli rozpoczęły się negocjacje Szwecji i Finlandii z Turcją.

nato.int

Nie chcę zdradzać szczegółów, ale dobrze, że rozmowy trwają. Nie jest to złym znakiem.
- powiedziała agencji TT Linde, która jest informowana o postępach rozmów odbywających się na szczeblu sekretarzy stanu w kwaterze NATO w Brukseli.

W ubiegłym tygodniu Turcja odmówiła negocjacji pod auspicjami NATO.

Według szwedzkich mediów władze Szwecji oraz Finlandii pogodziły się z tym, że wejście tych państw nordyckich do Sojuszu z powodu weta Ankary może nie zostać zatwierdzone na zaplanowanym na 28-30 czerwca szczycie NATO w Madrycie.

Wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że „szczyt NATO w Madrycie nie jest żadnym celem w sprawie wniosków Szwecji i Finlandii”. Z kolei szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto zaznaczył: „Madryt jest ważny, ale rozmowy mogą potrwać dłużej”.

Turcja oskarżyła władze w Sztokholmie oraz Helsinkach o wspieranie terrorystów z kurdyjskiej organizacji terrorystycznej PKK. Szwecja i Finlandia dały schronienie wielu Kurdom oraz przeciwnikom politycznym tureckiego prezydenta.

 

 


Źródło: Niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo