Pierwszych 70 Cougarów już w Polsce. Transportery opancerzone wzmocnią Siły Zbrojne RP

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych o tym, że pierwsze z zamówionych transporterów opancerzonych typu MRAP Cougar 4x4 trafiły już do Polski. Docelowo Siły Zbrojne RP mają otrzymać aż 300 tego typu pojazdów, które wcześniej były na wyposażeniu Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Cougary być może zastąpią obecnie eksploatowane przez Wojska Lądowe opancerzone samochody rozpoznawcze BRDM-2.

TwitterMinisterstwo Obrony Narodowej

W ramach umowy z grudnia 2021 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zakupiło dla Wojsk Lądowych 300 używanych transporterów opancerzonych typu MRAP Cougar wraz z pakietem logistycznym oraz szkoleniowym. Pojazdy te przed wysłaniem do Polski zostaną zregenerowane i doposażone. Sam zaś koszt zakupu tych 300 pojazdów wyniósł około 27,5 mln dolarów

Jak informował w tym miesiącu rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek zamówione pojazdy, które zostały wysłane do Polski, były w małym stopniu eksploatowane.
 

Natomiast w tym tygodniu szef MON oznajmił, że pierwsze egzemplarze Cougarów trafiły już do Polski. 

 

Z kolei rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia poinformował, że pierwsza transza obejmuje ponad 70 pojazdów wielozadaniowych. Kolejne transporty sprzętu wojskowego mają zaś zostać zrealizowane w następnych tygodniach.  

 


Cougar to ważący ponad 17 ton transporter opancerzony o zwiększonej odporności na miny i ataki z zasadzki (MRAP) stworzony przez firmę Force Protection, która została przejęta w roku 2011 przez General Dynamics. Załogę stanowi tego MRAP-a stanowi dwóch wojskowych dodatkowo przystosowany jest zaś do transportu czterech żołnierzy desantu. Pojazd ten napędzany silnikiem Caterpillar C-7 o mocy 330 koni mechanicznych umożliwia osiągniecie prędkości 105 km/h, charakteryzuje się zasięgiem wynoszącym aż 966 km. Cougar jest w stanie wytrzymać wybuch co najmniej 14 kg trotylu pod kołem i 7 kg pod kadłubem.

Kilkanaście lat temu Wojsko Polskie miało możliwość korzystania z pojazdów MRAP Cougar 4x4. W ramach w ramach koalicyjnego porozumienia ACSA (Acquisition and Cross-Servicing Agreement) 40 egzemplarzy zostały wypożyczone przez Stany Zjednoczone Polskiemu Kontyngentowi Wojskowemu w Afganistanie pomiędzy 15 listopada 2008 r. a styczniem 2009 roku. 


 

 


Źródło: niezalezna.pl

##USA #MRAP #wojska lądowe #Cougar #transporter opancerzony #sprzęt wojskowy ##MON

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo