Z OSTATNIEJ CHWILI

Inflacja CPI w listopadzie wyniosła rdr 17,4 proc., mdm 0,7 proc. - flash szacunek GUS.  W październiku: 17,9 proc. rdr • • •

"Bild" ujawnia: rzecznik Nord Stream 2 byłym informatorem Stasi

57-letni Steffen Ebert, wieloletni menadżer do spraw komunikacji w Nord Stream 2, będący bezpośrednim łącznikiem między władzami firmy a premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuelą Schwesig (SPD), był informatorem NRD-owskich służb bezpieczeństwa - Stasi. Do dokumentów w tej sprawie dotarł dziennik „Bild”.

The Russian Presidential Press and Information Office, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

„Z ujawnionej korespondencji wewnętrznej wynika, że Ebert jest uważany za głównego łącznika pomiędzy Nord Stream 2 a Schwesig i władzami landu” – opisuje dziennik. Ebert po raz pierwszy spotkał się z premier Schwesig w 2017 roku tuż po tym, gdy stanęła ona na czele rządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Wówczas też poznał stojącego na czele spółki Nord Stream AG byłego majora Stasi - Matthiasa Warniga, będącego zaufaną osobą Władimira Putina. To Warnig czuwał nad bezpieczeństwem córek rosyjskiego przywódcy, Marii Woroncowej i Kateriny Tichonowej, gdy w latach 90. przeniosły się one z Petersburga do Niemiec.

Jak wynika z akt Eberta, własnoręczną deklarację o zobowiązaniu do współpracy ze Stasi „na zasadzie dobrowolności” podpisał on 22 sierpnia 1984 roku. „Stasi oceniła go jako rzetelnego i uczciwego informatora” – pisze „Bild”. W maju 1987 roku Ebert miał zakończyć swoją współpracę ze służbami „z powodów sumienia”.

Ebert przyznał „Bildowi”, że obecnie żałuje, że udzielał Stasi informacji o innych i „przedstawia się jako ofiara” systemu. „Podobnie jak wielu ludzi w NRD, stałem się niewinną ofiarą indoktrynacji systemu, i spodziewam się, że będzie to postrzegane w kontekście tamtych czasów” – tłumaczy Ebert. 

 

 Źródło: Bild, niezalezna.pl

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo