KE zaakceptowała połączenie grupy Lotos z grupą Orlen. Obajtek wyjawia, kiedy ma do tego dojść

- Dzisiaj mamy zgodę komisji na połączenie grupy Lotos z grupą Orlen. (...) Planujemy przejąć grupę Lotos na przełomie lipca i sierpnia. To jest bardzo szybko, ale to jest realne do wykonania - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej.

Twitter

Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowany przez PKN Orlen nabywców aktywów sprzedawanych w ramach realizacji środków zaradczych przy przejęciu kontroli nad Grupą Lotos - poinformował dziś PKN Orlen.

Komisja zatwierdziła także umowy zawarte z tymi nabywcami - zaznaczył Orlen w komunikacie. Jak podkreślił koncern, oznacza to zgodę Komisji na przejęcie przez PKN Orlen kontroli nad Grupą Lotos.

Zawarcie umów z nabywcami oraz wejście w życie umów warunkowych powinno nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia ich zatwierdzenia przez Komisję - poinformował też Orlen. 

- Od 20 lat państwo polskie próbuje połączyć dwa koncerny. Koncern Orlen z koncernem Lotos. Przez 20 lat można to było zrobić zdecydowanie szybciej, można to było zrobić przed wejściem do Unii Europejskiej 

- powiedział Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej.

Prezes zwrócił uwagę, że gdyby zrobiono to wcześniej, Polska byłaby w zupełnie innym miejscu. - Mieliśmy odwagę w 2018 roku podjąć tę bardzo ciężką decyzję, okupioną wieloma wyrzeczeniami, ale bardzo dobrze, że wtedy ją podjęliśmy - zaznaczył. 

- To były długie negocjacje z Komisją Europejską. Była pierwsza faza, była druga faza negocjacji, była wstępna zgoda komisji przy pewnych warunkach, była opracowana struktura transakcji, był wybór partnerów (...), był plan połączenia, parytety wymiany akcji. Dzisiaj mamy zgodę komisji na połączenie grupy Lotos z grupą Orlen, która oznacza zaakceptowania partnerów w warunkach zaradczych oraz umów, które zawarliśmy z naszymi partnerami. To jest jeden z ostatnich elementów. Mamy sześć miesięcy na wdrążenie warunków zaradczych, ale to nie blokuje w żadnym wypadku procesu przejęcia grupy Lotos. Planujemy przejąć grupę Lotos na przełomie lipca i sierpnia. To jest bardzo szybko, ale to jest realne do wykonania. Ta fuzja pozwoli nam się zdecydowanie szybciej rozwijać. Ta fuzja pozwoli nam osiągnąć różnego rodzaju synergie operacyjne

- dodał. 

Ocena KE

Warunki PKN Orlen przy przejmowaniu Lotosu nie spowodują wzrostu cen, gwarantują, też że rynki pozostaną otwarte

- oceniła europejska komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Wyczerpująca lista zobowiązań zaproponowana przez PKN Orlen zapewni, że odpowiednie polskie rynki pozostaną otwarte i konkurencyjne - poinformowała Vestager.

Połączenie nie spowoduje wzrostu cen ani mniejszego wyboru paliw i produktów powiązanych dla przedsiębiorstw i konsumentów w Polsce i Czechach

- oceniła Komisja.

 

 Źródło: Niezalezna.pl

#gospodarka

Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo