Kiedy Polska otrzyma środki z KPO? „Nie straciliśmy ani euro"

Zakładam, że w ciągu kilku, kilkunastu tygodni będzie złożony - przyznał w poniedziałek szef resortu rozwoju i technologii Waldemar Buda, odnosząc się do złożenia przez Polskę pierwszego wniosku do KE o płatność w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Jak zapewnił - Polska nie straciła ani euro z tego planu.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/Alexas_Fotos

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły w pod koniec ubiegłego tygodnia polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO); decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu.

Minister rozwoju i technologii pytany w poniedziałek w radiu TOK FM o to, kiedy zostanie złożony pierwszy wniosek do KE o płatność w ramach KPO wskazał: "Zakładam, że w ciągu kilku, kilkunastu tygodni będzie złożony".

Buda przypomniał, że taki wniosek można składać dwa razy do roku.

"Pierwsze okienko pojawia się w lipcu; więc zakładam, że w III kw. ten wniosek będzie złożony"

- powiedział.

Zastrzegł, że jego złożenie leży w gestii resortu funduszy i polityki regionalnej.

Na stwierdzenie, że zaliczka z KPO miała być wypłacona już w zeszłym roku, do czego nie doszło, co jest ze szkodą dla naszej gospodarki wskazał: "Ani euro nie straciliśmy". Przekonywał, że "one by leżały na rachunku środkowoeuropejskim, nie wydalibyśmy ani jednego euro".

"Wszystko to, co mogliśmy wydać w celu realizacji KPO wydajemy, bo mamy prefinansowanie PFR". Buda zwrócił uwagę, że wszystkie resorty, które chcą realizować swoje projekty w ramach KPO "mogą sięgnąć po te środki z PFR-u".

-  mówił szef MRiT.

Minister przypomniał, że po tym, jak KE blokowała Polsce przyjęcie KPO, "wprowadziliśmy mechanizm, dzięki któremu prefinansujemy te wydatki ustawą, którą wprowadziliśmy w kwietniu".

1 czerwca, po ponad rocznych negocjacjach, KE zaakceptowała polski KPO. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy i Odporności (RRF), o które Polska wystąpiła.

Kiedy Polska otrzyma środki z KPO?

W Krajowym Planie Odbudowy znajdują się warunki, czyli tzw. kamienie milowe, od których spełnienia Komisja Europejska uzależnia wypłacenie Polsce środków z unijnego Funduszu Odbudowy mającego wesprzeć kraje członkowskie w przezwyciężaniu gospodarczych skutków pandemii COVID-19. Jednym z nich jest zmiana przepisów o sądownictwie i likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W ubiegłym tygodniu prezydent podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która przewiduje m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej; ustawa wejdzie w życie 15 lipca.

Szef resortu funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda przyznał w piątek, że w III kwartale tego roku MFiPR planuje złożyć pierwszy wniosek o płatność, by refundacja KE mogła trafić do Polski jeszcze w tym roku.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Polska #Krajowy Plan Odbudowy

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo