Państwa Trójmorza chcą wspomóc Ukrainę w transporcie zbóż. Kumoch wyjawia cele prezydenta Dudy

- Na szczycie Trójmorza w Rydze, który odbywać się będzie w kontekście sytuacji na Ukrainie, prezydent Andrzej Duda będzie mówił o grożącej światu klęsce głodu - wyjawił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. - Państwa Trójmorza mogą wspomóc Ukrainę w tej sprawie - zaznaczył.

pixnio

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek rozpocznie wizytę na Łotwie, gdzie weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza, a we wtorek natomiast odwiedzi Polski Kontyngent Wojskowy, który w tym kraju wchodzi w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Cele wizyty

Przed wylotem do Rygi szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej podkreślał, że szczyt odbywać się będzie w kontekście ukraińskim. - Prezydent będzie bardzo dużo mówił o grożącej światu klęsce głodu i kryzysie żywnościowym - przekazał.

- Państwa Trójmorza, jak sama nazwa wskazuje, mają trzy morza, więc są w stanie w dużej mierze wspomóc Ukrainę w eksporcie jej zbóż

 - podkreślał Kumoch.

Wskazał, że ważnym tematem szczytu będzie rola Ukrainy w Trójmorzu. - Do tej pory bardzo często podkreślano, że Trójmorze jest zasadniczo inicjatywą dla państw członkowskich Unii Europejskiej, natomiast wszyscy widzimy, co się dzieje - moment jest historyczny, Ukraina otrzyma - jestem co do tego przekonany, pewien, wierzę w to - status kandydata do członkostwa Unii Europejskiej - mówił.

- Będą dzisiaj omawiane bardzo różne warianty w jaki sposób powinna być związana z Trójmorzem, a tutaj jest cały rynek idei

- dodał szef prezydenckiego BPM.

Obecność USA i Japonii 

Pytany, o czym świadczy obecność podczas szczytu w Rydze przedstawicieli takich państw jak USA czy Japonia, które nie należą do inicjatywy. - Trójmorze ma również, poza państwami członkowskimi czy uczestniczącymi w Trójmorzu, państwa czy rządy partnerskie i to, że Niemcy czy Stany Zjednoczone, a teraz Japonia, Komisja Europejska, uczestniczą w pewnym stopniu w inicjatywach Trójmorza - to pokazuje w jaki sposób ta inicjatywa odniosła sukces - mówił Kumoch.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

 

 


Źródło: Pap, Niezalezna.pl

#ukraina

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo