Dyplomatyczna misja prezydenta. Andrzej Duda na szczycie Inicjatywy Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda dziś rozpocznie wizytę na Łotwie, gdzie weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza. We wtorek natomiast odwiedzi Polski Kontyngent Wojskowy, który w tym kraju wchodzi w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Andrzej Duda
Tomasz Jedrzejowski

Jak wynika z programu wizyty zamieszczonego na stronie Prezydenta RP dwudniowa wizyta na Łotwie rozpocznie się od powitania polskiego przywódcy w poniedziałek w Rydze przez jego łotewskiego odpowiednika - Egilsa Levitsa - o godz. 12.35 lokalnego czasu (czas w Polsce + 1 godzina). Następnie zaplanowana jest wypowiedź polskiego prezydenta dla mediów, a po niej - wspólne zdjęcie prezydentów Polski i Łotwy.

O godz. 13 odbędzie się sesja z udziałem prezydentów w ramach 7. Szczytu Inicjatywy Trójmorza, dwie godziny później - o godz. 15 - Andrzej Duda weźmie udział w konferencji prasowej prezydentów.

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot informował niedawno, że podczas szczytu Trójmorza w Rydze podejmowany będzie temat relacji między Inicjatywą Trójmorza a Ukrainą.

"Skoncentrujemy się także na tym, jak platforma Trójmorza może pomóc Ukrainie w przeciwstawieniu się rosyjskiej agresji i odbudowie jej infrastruktury"

- wskazuje cytowany na stronie szczytu łotewski prezydent Egils Levits.

W poniedziałek o godz. 16 lokalnego czasu w Rydze prezydent Duda spotka się z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem. Następnie - o godz. 16.40 - będzie rozmawiał z prezydentem Niemiec Frankiem Walterem Steinmeierem.

Na godz. 17.25 zaplanowane jest powitanie polskiego prezydenta przez premiera Łotwy Kriszjanisa Karinsza, a następnie - o godz. 17.30 - udział prezydenta RP w dyskusji w ramach Forum Biznesowego podczas 7. Szczytu Inicjatywy Trójmorza (Hanzas perons). Planowane jest wystąpienie prezydenta Dudy.

O godz. 20 prezydent Duda wraz z innymi głowami państw wysłucha koncertu organowego w Katedrze w Rydze, z kolei o godz. 20.20 przywódcy przybędą do Zamku w Rydze, gdzie zostaną powitani przez prezydenta Łotwy. Na godz. 20.30 planowany jest udział polskiego prezydenta w obiedzie wydawanym przez łotewskiego przywódcę na Zamku w Rydze.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

W 2019 r. zainicjowany został natomiast przez Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński EximBank Fundusz Trójmorza. Stanowi on ekonomiczny instrument Inicjatywy.

Z kolei we wtorek o godz. 11 prezydent odwiedzi Polski Kontyngent Wojskowy w Adazi na Łotwie, który wchodzi w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO; wówczas również planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#polska

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo