Dobierz okulary przeciwsłoneczne i zadbaj o swój wzrok

Okulary przeciwsłoneczne to najpopularniejszy dodatek kupowany na lato. Jednak powinniśmy pamiętać o nich przez cały rok. Okulary często kupowane są przypadkowo, w pierwszym lepszym sklepie. Jak wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne i na co zwracać uwagę?

Zdjęcie dodane przez Ali Pazani;pexels

Jak bardzo są potrzebne okulary przeciwsłoneczne?

Zdaniem specjalistów lepiej nie nosić wcale okularów niż nosić złe, które nie chronią oczu, a niszczą je.
Okulary przeciwsłoneczne mają za zadanie chronić oczy przed szkodliwymi promieniami UV (w tym UVA i UVB). 
Promieniowanie UVA stanowi, aż 95 % promieniowania ultrafioletowego i nawet w pochmurne dni stanowi dla naszych oczu i skóry spore zagrożenie. Jest ono najbardziej rozprzestrzenionym i zagrażającym naszym oczom rodzajem promieniowania, towarzyszącym nam przez cały rok. 
Z kolei UVB stanowi jedynie 5% promieniowania ultrafioletowego i to ono jest odpowiedzialne za opalanie naszej skóry.

Problem z oczami po ekspozycji oczu na słońcu nie musi dawać objawów od razu i przez koleje lata. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia wzroku w wyniku działania promieniowania UV to są one nieodwracalne i nie da się tego wyleczyć.

Jak wybrać dobrze okulary przeciwsłoneczne?

Decydując się na zakup okularów przeciwsłonecznych dla siebie czy też dla dziecka powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Okulary zawsze należy kupować w sprawdzonych punktach najlepiej, jeżeli będą to sklepy optyczne. 

 • filtr polaryzacyjny - neutralizuje oślepiające odblaski światła np. od wody. Jednocześnie zwiększa kontrast i podkreśla kolory oraz wyostrza obraz. Okulary z takim filtrem idealnie sprawdzą się podczas jazdy samochodem lub podczas uprawiania sportów zimowych
 • szkła z powłoką antyrefleksyjną - powłoka ta zapobiega odbijaniu się światła od okularów a w konsekwencji od oka. Nie wpływa na zmianę kontrastu i kolorów. Bardzo często warstwa ta jest nakłada na tylnej części szkiełka, co pozwala na redukcję wpadającego z boku okularów światła, przez co obraz zostaje wyostrzony
 • informacja o mocy filtra UV - informacja nadrukowana na oprawce, dołączona w opisie lub naklejona na soczewce. Najlepsze są te, które posiadają filtr UV 400, który w 100% pochłania promieniowanie słoneczne.
 • sprawdzanie kategorii filtra – oznaczone są cyframi od 0 do 4, który został zastosowany w okularach. Ta kategoria decyduje o ilości przepuszczanego przez soczewki światła, kategorie te oznacza się symbolami cat.1, cat.2, cat.3, cat.4. Filtr cat.1 przepuszcza ok. 40% światła a cat.4 ok. 8%. Na plaży wystarczą filtry kat. 3, ale w górach obowiązkowo muszą być nie mniej niż 4. 
 • znaczek CE (Conformité Européenne) - dany produkt jest zgodny z dyrektywami UE, pomyślnie przeszedł specjalistyczne badania oraz spełnia wszelkie potrzebne normy jakości i bezpieczeństwa

UWAGA! Taki znak możemy znaleźć na okularach kupowanych w miejscach innych niż salon optyczny, takich jak bazary czy apteki. W tym przypadku symbol „CE” może oznaczać po prostu China Export i takie okulary nie zawierają żadnych filtrów przeciwsłonecznych, a ciemne zabarwienie soczewek okularowych powoduje, że więcej szkodliwego promieniowania dostaje się do oka przez rozszerzoną źrenicę.

Czym grozi noszenie złych okularów przeciwsłonecznych: 

 • zapalenie spojówek, objawiające się zaczerwienieniem, łzawieniem i pieczeniem
 • uszkodzenie rogówki
 • zwyrodnienie plamki żółtej
 • mogą powodować zaćmę objawiającą się zmętnieniem soczewki

Co oznacza kolor szkieł w okularach przeciwsłonecznych?

 • szkła brązowe – kolor polecany dla osób z wrażliwymi oczami. Najlepiej zatrzymuje światło niebieskie, podnosi kontrast kolorów, poprawia głębie ostrości oraz pozwala oczom odpocząć
 • szkła szare – uważany za kolor dosyć neutralny, nie zmienia otaczających nas kolorów, przez co też zdecydowanie najlepiej pomaga ocenić odległość, bardzo dobrze odwzorowuje rzeczywistość
 • szkła zielone – zdecydowanie niepolecany dla kierowców, gdyż uniemożliwia prawidłowe odczytywanie koloru zielonego
 • szkła żółte, pomarańczowe – poprawiają kontrast widzenia dopiero po zmroku (okularów ze szkłami w takim kolorze zazwyczaj używają kierowcy)
 • szkła fioletowe – sprawia, że kolory na dalszym planie nie są w pełni widoczne (okulary bardzo dobrze sprawdzą się np. u myśliwych, gdyż uwydatniają one kolor obiektów na zielonym tle)
 • szkła czerwone – kolor soczewek zdecydowanie polecany na pory wieczorne, kiedy światło słoneczne jest zdecydowanie delikatniejsze
 • szkła niebieskie – idealne do zmiennych warunków pogodowych, tłumią kontrast tła uwydatniając przy tym kolor żółty

Okulary przeciwsłoneczne, a wada wzroku

Okulary przeciwsłoneczne zawsze należy kupować w salonach optycznych. Okulary, które nie posiadają odpowiedniego filtra będą sprawiać, że źrenice się rozszerzają, a powinny się zwężać. Skutkiem tego jest przyjmowanie większej dawki szkodliwego promieniowania słonecznego. 

Obecnie korekcyjne okulary przeciwsłoneczne znajdziemy w szerokiej gamie kolorystycznej, również w wersji z polaryzacją. 
Na rynku istnieją również okulary posiadające filtr fotochromowy. Dzięki czemu mogą ich używać osoby noszące okulary korekcyjne. Pozwalają one na chronienie oczu przed promieniami UV oraz na korygowanie wad wzroku.

W przypadku osób z wadą wzroku to lekarz okulista decyduje czy taka osoba może używać okularów przeciwsłonecznych.

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Promieniowanie UVA #Okulary przeciwsłoneczne #promieniowania ultrafioletowego #Problem z oczami #salon optyczny #uszkodzenie rogówki #okulary korekcyjne.

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo