Scholz wskazuje na „błąd niemieckiej polityki”. Ale nie swój, tylko... Merkel

Kanclerz Olaf Scholz niechętnie wskazuje odpowiedzialnych za łagodną politykę Niemiec wobec Kremla, ale gdyby jednak musiał, to prawdopodobnie byłaby to... Angela Merkel. Wskazał nawet na błędy w jej polityce. „Błędem w niemieckiej polityce gospodarczej było to, że nadmiernie skoncentrowaliśmy się na dostawach nośników energii z Rosji, nie tworząc niezbędnej infrastruktury, aby w razie nagłych wydarzeń móc szybko zmienić kurs” – powiedział Scholz cytowany przez Deutche Welle. Z kolei jeśli chodzi o politykę zbliżenia z Rosją, Scholz chwali podejście byłej kanclerz.

Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

„Próba pojednania nigdy nie może być zła, podobnie jak próba pokojowego porozumienia się” – powiedział Olaf Scholz komentując stosunek niemieckiego rządu pod wodzą Angeli Merkel do Rosji.

Swoją poprzedniczkę skrytykował jednak za to, że nie pomyślała o innych źródłach nośników energii.

„Błędem w niemieckiej polityce gospodarczej było to, że nadmiernie skoncentrowaliśmy się na dostawach nośników energii z Rosji, nie tworząc niezbędnej infrastruktury, aby w razie nagłych wydarzeń móc szybko zmienić kurs”

- stwierdził. Dodał, ze teraz Niemcy muszą szybko nadrabiać zaległości.

Zapytany, czy uważa, że tylko Angela Merkel popełniła błędy w polityce wobec Rosji, a on sam nie, odparł, że to niedopuszczalne skrócenie jego wypowiedzi.

Angela Merkel udzieliła niedawno pierwszego wywiadu od wybuchu wojny na Ukrainie, w którym broniła swojego stosunku do Rosji. 

„Nie wierzyłam w strategię zmiana poprzez handel, ale w zbliżenie poprzez handel z drugą co do wielkości potęgą jądrową na świecie” 

- tłumaczyła w wywiadzie dla sieci Redaktionsnetzwerk Deutschland.

 

 


Źródło: dw.com, niezalezna.pl,

Beata Mańkowska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo