Skuteczne sposoby na mrówki w domu. Sprawdź praktyczne porady

Jak pozbyć się mrówek z domu? Czego nie lubią mrówki? Mrówki w domu to częsty problem osób, które mieszkają w domach jednorodzinnych  czy mieszkań parterowych. Owady te, podobnie jak wiele innych, roją się w domach pomieszczeniach, gdy znajdą dobre źródło pożywienia. Zwykle mrówki wchodzą do domu z zewnątrz szukając lepszych warunków, wilgoci, jedzenia, temperatury korzystnej do rozwoju larw i schronienia. Dostają się do wnętrza przez uchylone okna, drzwi czy nawet szczeliny w elewacji. Podejmując odpowiednie kroki możesz szybko przejąć kontrolę nad problemem. Zobacz praktyczne porady na pozbycie się mrówek z domu.

zdjęcie ilustracyjne / pexels.com/@Paul Knut

Jakie mrówki pojawiają się w domu?

Pierwszym krokiem będzie upewnienie się jaki rodzaj gatunku mrówek zagościł w Twoim domu. Obserwuj je i upewnij jak wyglądają i jaki mają kolor. W ten sposób szybko znajdziesz w internecie ich prawidłową identyfikację. Najczęściej w domach pojawiają się mrówki faroanki (Monomorium pharaonis), mrówki gmachówki (Camponotus sp.), mrówki hurtnice (Lasius niger) i mrówki amazonki (Polyergus rufescens).

Dlaczego mrówki wchodzą do domu? Jak temu zapobiec?

Mrówki goszczą w naszych domach ze względu na poszukiwanie pożywienia, a także w przypadku niektórych gatunków, znalezienia odpowiedniego miejsca do założenia gniazda. Wabią je resztki jedzenia, niezabezpieczone pojemniki w kuchni czy kosze na śmieci. Zazwyczaj żywią się wszystkim, poszukując cukrów i białek. Dostają się do domów przez wszelkie szczeliny i pęknięcia. Ważne jest zapobieganie rozprzestrzeniania się tych owadów. Jak pozbyć się mrówek z domu? Jak zabezpieczyć dom przed mrówkami? Sposoby na mrówki.

Przede wszystkim należy zadbać o porządek w kuchni. Nie powinniśmy zostawiać resztek pokarmu czy rozsypanego cukru, rozlanego słodkiego napoju – wszystko powinno być sprzątane na bieżąco. Ważne jest aby takie produkty przetrzymywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach czy pojemnikach. Śmieci i resztki jedzenia należy umieszczać w dobrze zamkniętych koszach. Warto także zabezpieczyć wszelkie szczeliny, również te w elewacji, przez które mogą przecisnąć się mrówki. To tylko kilka prostych kroków jak zapobiegać inwazji mrówek w naszych domach

Czego nie lubią mrówki i co je odstrasza w domu? Domowe sposoby na pozbycie się mrówek

Co na mrówki w domu? Mrówki poruszają się po trasach wyznaczonych przez pozostawione ślady z feromonów. Zazwyczaj prowadzą od gniazd do źródeł pożywienia. Możemy to wykorzystać, ustawiając na tych liniach płaskie pojemniczki lub gaziki nasączone substancjami, których szkodniki te nie lubią. Czego nie lubią mrówki?

Odstraszają je:

 • ocet lub sok z cytryny,
 • olejek eteryczny: cytrynowy, lawendowy, miętowy, cynamonowy,
 • terpentyna,
 • wazelina,
 • płyn do mycia naczyń.

 
Na trasie mrówek można również rozsypać:

 • zioła (świeża mięta, liście pomidorów, czarnego bzu, czarnego orzecha, lawenda, majeranek, wrotycz, pokrzywa, piołun),
 • sól,
 • węgiel drzewny,
 • cynamon,
 • pieprz,
 • proszek do pieczenia,
 • proszek do lutowania.

 
Te substancje można także umieszczać w szafkach czy szufladach kuchennych. Dzięki temu pozbędziemy się intruzów, a zyskamy ładny aromat, np. cytrusowy lub ziołowy.
 

Domowe pułapki na mrówki

W prosty sposób można wykonać także domowe pułapki na mrówki. Do ich przygotowania potrzebujemy wabika w postaci np. żółtka jaja, cukry, miodu oraz boraksu w proporcjach 1:10 (jedna część boraks na 10 części wabiącego pożywienia). Mrówki zaniosą pokarm do gniazda, zatruwając całą kolonię. WAŻNE! Metody tej nie wykorzystujemy gdy w naszym domu są dzieci lub zwierzęta. Bardziej łagodną wersją jest rezygnacja z dodatku boraksu i po wystawieniu pułapki, polanie szkodniki wodą.

Najlepsze preparaty na mrówki – jaki środek na mrówki wybrać? Preparat na mrówki w domu

Jaki sposób na mrówki możesz wykorzystać, jeśli domowe metody zawiodły? Preparaty chemiczne na mrówki w domu stanowią radykalne, ale skuteczne rozwiązanie problemu. Gdy szukasz odpowiedniego środka syntetycznego na owady, zwróć uwagę na jego skład (powinien zawierać efektywne związki insektobójcze). Zawsze pamiętaj o stosowaniu środków ochrony osobistej – w razie potrzeby noś rękawiczki, nie wdychaj oparów insektycydów i chroń dzieci oraz zwierzęta przed ekspozycją na preparaty biobójcze.

Środki na mrówki

Gatunkiem owada, który zakłada w naszych domach gniazda, jest mrówka faraona. Jak ją rozpoznać? Robotnice mają żółtawe lub brunatnoczerwone ubarwienie oraz do 2,5 milimetrów długości. Co można zrobić gdy mrówki faraonki pojawiły się w domu? Tu niestety, jeśli owady zadomowiły się na dobre w budynku, odstraszanie nie pomoże. W tej sytuacji jedynym wyjściem jest zwalczenie problemu u źródła, czyli zatrucie całej kolonii.

Więc co na mrówki, które na stałe zamieszkały w domu? Warto rozważyć zastosowanie przynęty w postaci jedzenia (cukru, miodu, smażonego mięsa) oraz preparatu insektobójczego. Skuteczny środek na mrówki zostanie zaniesiony do gniazda razem z pokarmem. Owady, które zjedzą trutkę, prędko padną, a kolonia w końcu przestanie istnieć. Taka eliminacja może trwać do kilku tygodni. 

Odstraszacze mrówek – urządzenia

Czym jeszcze możesz odstraszyć owady? Inną propozycją są ultradźwięki – naturalny wróg mrówek. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń elektronicznych, które za pomocą generowanych dźwięków odstraszają szkodniki, a są niesłyszalne przez człowieka. Ultradźwiękowe repelenty mrówek działają również na inne insekty, a nawet gryzonie. Dostępne są także elektrofumigatory, czyli urządzenia emitujące opary substancji odstraszających insekty.

 Źródło: castorama.pl, niezalezna.pl

 

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo