Ciekawostki turystyczne: Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

Skansen ulokowany jest na granicy miasta, tuż przy drodze w kierunku Warszawy. Prezentuje swoje zbiory w siedmiu sektorach tematyczno-geograficznych. Swobodnie chodzące po terenie muzeum kozy, krowy czy kaczki są, szczególnie dla najmłodszych, dodatkową atrakcją.

Cerkiew greckokatolicka z Tarnoszyna oraz dzwonnica z Lubyczy-Kniazie
Olek Remesz; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Ekspozycja skansenowska została podzielona na siedem sektorów: Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Powiśla Lubelskiego, Podlasia, Nadbuża oraz sektor dworski i miasteczkowy.

Możemy zobaczyć na przykład, jak w 1939 roku żyło ubogie małżeństwo Jędraków na Powiślu, a jak zamożna rodzina Książków z Roztocza, która w początku lat 20. XX w. otworzyła wiejski sklepik w spichlerzu swego domu. Muzeum działa już ponad 30 lat, ale wciąż jest w rozbudowie i nieprzerwanie powiększa swoje zbiory.

W sektorze Roztocza można podziwiać między innymi cerkiew greckokatolicką z Tarnoszyna, zaś w sektorze dworskim od stycznia 2001 r. we dworze z Żyrzyna z połowy XVIII wieku uruchomiona została ekspozycja dworu średniozamożnego ziemianina. Od czerwca 2001 w sektorze Powiśla można odbyć rejs po stawie dawnymi wiślanymi jednostkami pływającymi: pychówką, batem i promem. W sektorze Podlasia dostępna jest remiza strażacka z Bedlna. Ekspozycja odzwierciedla wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bedlnie z 1936 r.

8 września 2002 na terenie skansenu konsekrowany został XVII-wieczny kościół z Matczyna, który wraz ze plebanią z Żeszczynki i spichlerzem z Wrzelowca jest początkiem muzealnego sektora Miasteczko.

W 2013 na terenie skansenu ukończono rekonstrukcję miasteczka sprzed II wojny światowej, z ratuszem, posterunkiem policji, lodziarnią i domem żydowskiego cadyka.

Warto dokładnie poznać zgromadzone tu obiekty - wyposażenie każdej izby. Lubelskie ekspozycje były bowiem wielokrotnie nagradzane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo