Ile potrwa wojna na Ukrainie? Głos zabrał szef NATO. Mało optymistyczna prognoza szefa Sojuszu

Wojna na Ukrainie może trwać latami - stwierdził w wywiadzie dla Bild sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Jego zdaniem jednak, Sojusz powinien wspierać walczące państwo pomimo tego, ponieważ cena, jaką płacą Ukraińcy jest bardzo wysoka.

Jens Stoltenberg
Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

"Musimy być przygotowani na to, że wojna może trwać latami. Nie wolno nam osłabiać poparcia dla Ukrainy, nawet jeśli koszty są wysokie (...), to nic w porównaniu z ceną, jaką muszą płacić Ukraińcy, którzy każdego dnia oddają życia"

- stwierdził Stoltenberg. Jak dodał, jeżeli Władimir Putin będzie miał przyzwolenie na dalsze działania, tak jak po wojnie w Gruzji w 2008 roku i aneksji Krymu w 2014, to cena będzie znacznie wyższa".

W jego ocenie nowoczesna broń zwiększy prawdopodobieństwo wypędzenia Rosjan z Donbasu. Sekretarz generalny NATO zapewnił jednocześnie, że pomimo tego, iż Sojusz będzie wspierał Kijów, nie stanie się on częścią konfliktu. "Pomagamy, ale nie wyślemy naszych żołnierzy na Ukrainę" - zaznaczył po raz kolejny.

Żeby nie było nieporozumień, NATO jest silne

Podkreślił również gotowość militarną Sojuszu. Przypomniał o wzmocnieniu liczebności wojsk oraz ich rozdysponowaniu.

"Zapewniamy bezpieczeństwo terytorium Sojuszu na lądzie, morzu i w powietrzu. Jest to wyraźny sygnał dla Moskwy, aby nie miała nieporozumień, co do naszej gotowości do obrony"

- podsumował.

Portal rbc.ua przypomina analizę międzynarodowych badaczy CNBC, którzy stwierdzili, iż wojna na Ukrainie może potrwać nawet kilkanaście lat.

 

 


Źródło: rbc.ua, Bild, niezalezna.pl

#szef NATO Jens Stoltenberg #Ukraina #wojna na Ukrainie

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo