Prezydent Duda do uczestników Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej": Historia dowiodła, że mieliśmy rację

"Elity polityczne wielu ważnych zachodnich partnerów wciąż z oporem przyjmują do wiadomości konieczność rewizji dotychczasowej strategii międzynarodowej" - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników Zjazdu Klubów Gazety Polskiej w Spale. - Historia dowiodła, że mieliśmy rację, przestrzegając Zachód przed naiwnym podejściem do deklaracji władz rosyjskich i współpracy, zwłaszcza ekonomicznej - wskazał Duda.

Zjazd Klubów Gazety Polskiej odbywa się w Spale. Do Centrum Ośrodka Sportu przybyli klubowicze z całej Polski, ale też zza granicy. Pierwszego dnia wydarzenia – jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem – zjawił się szef rządu Mateusz Morawiecki. Tuż po uroczystym otwarciu zjazdu odczytano natomiast list od prezydenta Andrzeja Dudy.

- Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych do Spały na XVII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej". Bardzo się cieszę, że właśnie w obecnym czasie, kiedy w naszym regionie i całej Europie rozgrywają się wydarzenia o żywotnym znaczeniu dla naszego narodu i Ojczyzny, spotykają się Państwo, aby podjąć refleksję i dyskusję nad zagadnieniami najważniejszymi dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej

- napisał prezydent RP w liście do uczestników zjazdu, dodając:

Wojna w obronie niepodległości Ukrainy, która padła ofiarą barbarzyńskiej agresji ze strony Rosji, głęboko wstrząsnęła opinią publiczną we wszystkich krajach wolnego świata. Pod wpływem wiadomości płynących ze wschodu społeczeństwa Unii Europejskiej i całego kręgu cywilizacji euroatlantyckiej spontanicznie zajęły stanowisko solidarne z narodem ukraińskim. Uświadomiły tez sobie wagę wspólnego bezpieczeństwa, którego fundamentem jest Sojusz Północnoatlantycki, na czele ze Stanami Zjednoczonymi. Ta zmiana nastawienia społecznego nie wszędzie znalazła pełne zrozumienie i odzwierciedlenie w decyzjach rządzących. Elity polityczne wielu ważnych zachodnich partnerów wciąż z oporem przyjmują do wiadomości konieczność rewizji dotychczasowej strategii międzynarodowej.

- W tym kontekście przykład Polski odgrywa ogromnie istotną rolę - podkreślił prezydent Duda. 

"Historia dowiodła, że mieliśmy rację, przestrzegając Zachód przed naiwnym podejściem do deklaracji władz rosyjskich i współpracy, zwłaszcza ekonomicznej. Dzięki dalekowzrocznym decyzjom, podjętym przez Prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego, państwo polskie jest dzisiaj o krok od uzyskania niezależności w zakresie dostępu do strategicznych zasobów gazu i ropy" - wskazał prezydent RP. 

Prezydent zaznaczył, że obok energetyki równie ważnym wymiarem bezpieczeństwa jest gospodarka żywnościowa, w której to dziedzinie nasz kraj jest nie tylko samowystarczalny, ale też może eksportować za granicę znaczne nadwyżki produkcji spożywczej.

- Bliska, aktywna i lojalna współpraca w ramach NATO daje nam także pewność, że terytorium naszego państwa nie jest zagrożone atakiem nieprzyjaciela. Wreszcie, postawa Polaków, którzy bez chwili wahania zaangażowali się w pomoc milionom uchodźców wojennych z Ukrainy, udzielając im schronienia we własnych domach - to powód do dumy, ale przede wszystkim świadectwo, że nasz naród jest zjednoczony w imię wartości łączących nas we wspólnotę. Wszystko to umacnia przekonanie, że suwerenna Rzeczpospolita sprosta bezprecedensowym wyzwaniom, przed którymi stajemy. Będzie to wymagało wielkiego wysiłku i roztropności, aktywnego udziału patriotycznych elit i świadomych obywateli - ale mocno wierzę, że nam się uda i że z trwającego geopolitycznego przesilenia Polska wyjdzie nie tylko obronną ręką, lecz także silniejsza niż dotąd, zyskując nowe możliwości oraz lepszą pozycję w relacjach europejskich i światowych

- napisał Duda.

Prezydent RP życzył klubowiczom, by "rozpoczynające się obrady przyniosły inspirację do dalszej służby dla dobra wspólnego, wolnego narodu i niepodległej Ojczyzny".

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Spała #Andrzej Duda #zjazd Klubów Gazety Polskiej

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo