Austin: NATO bliskie powitania dwóch nowych członków

NATO jest bliskie powitania dwóch nowych państw członkowskich; Finlandia i Szwecja podjęły historyczną decyzję, by ubiegać się o członkostwo, a to odzwierciedla atrakcyjność podstawowych wartości Sojuszu Północnoatlantyckiego - przekazał w czwartek podczas konferencji prasowej w Brukseli minister obrony USA Lloyd Austin.

Zrzut ekranu (twitter.com/@DeptofDefense)

"Razem podjęliśmy wyzwanie wojny z wyboru Putina i rosyjskiego ataku na bezpieczeństwo transatlantyckie. (...) NATO pokazało światu, że pozostaje podstawowym forum konsultacji, decyzji i działań w zakresie bezpieczeństwa transatlantyckiego. Razem zareagowaliśmy szybko i zdecydowanie na bezpodstawną, bezprawną i lekkomyślną inwazję Rosji na Ukrainę"

- podkreślił szef Pentagonu.

Podkreślił, zobowiązanie USA na rzecz NATO i artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, dotyczącego zobowiązania sojuszników do kolektywnej obrony, pozostaje "niewzruszone".

Austin wcześniej wezwał sojuszników do zwiększenia dostaw broni dla Ukraińców.

„Ukraina stoi przed decydującym momentem na polu bitwy”

– powiedział w Brukseli.

„Musimy zatem zintensyfikować nasze wspólne zaangażowanie” i „podwoić wysiłki, aby mogła się bronić”

– dodał.

Szwecja i Finlandia w maju złożyły wnioski o dołączenie do NATO w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, spotkały się jednak ze sprzeciwem Turcji, która oskarżyła je o wspieranie grup, które Turcja uznaje za organizacje terrorystyczne. 

 

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Szwecja #Finlandia #NATO

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo