Macron po spotkaniu z Zełenskim obiecuje: „Nigdy nie zażądamy od Ukrainy ustępstw wobec Rosji"

Po 113 dniach wojny na Ukrainie Olaf Scholz, Emmanuel Macron, Mario Dhaghi oraz Klaus Iohannis przybyli do Kijowa. Co ustalono podczas spotkania polityków z ukraińskim prezydentem - Wołodymyrem Zełenskim? Macron zapowiedział m.in. dostarczenie sześciu systemów artyleryjskich Ceasar.

twitter.com/@KyivIndependent (President's Office)

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Mario Draghi przyjechali w czwartek razem do Kijowa, by spotkać się z liderem Ukrainy. Do trójki przywódców dołączył prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

Przed rozpoczęciem spotkania zagraniczni przywódcy udali się do Irpienia w obwodzie kijowskim, jednej z miejscowości, gdzie rosyjskie wojska w pierwszych tygodniach pełnoskalowej wojny popełniali zbrodnie na cywilach. Miasto to doznało ogromnych zniszczeń w wyniku rosyjskich prób natarcia na Kijów.

W trakcie spotkania przywódcy Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii w Kijowie zadeklarowali, że poprą kandydaturę Ukrainy do Unii Europejskiej. 

Co więcej, francuski prezydent zobowiązał się do przekazania Ukrainie sprzętu wojskowego, aby pomóc jej obrońcom w walce z rosyjskim agresorem. 

"Francja przekaże Ukrainie dodatkowe sześć systemów artyleryjskich Caesar"

- oznajmił Emmanuel Macron.

Jak dodał - "Europa będzie z Ukrainą aż do jej zwycięstwa".

"Ukraina nie zostanie sama"

Prezydent Francji przyznał również, że Ukraina może liczyć na wsparcie zarówno Francji, jak i całej Europy.

"Ukraina może na nas liczyć, sprawa bezpieczeństwa Europy rozstrzyga się teraz, na ukraińskiej ziemi."

- powiedział.

Padły również ważne słowa o tym, że żaden kraj nie będzie nakazywał Ukrainie tego, jak ma przebiegać proces rozmów z Rosją.

"Ukraina sama zdecyduje o kontekście i formacie rozmów pokojowych, nigdy nie zażądamy od niej ustępstw w jej konflikcie z Rosją."

- zapowiedział Macron.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Emmanuel Macron #Ukraina #Rosja #wojna

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo