IMGW ostrzega przed burzami z gradem

Nawet do 30 l/m kw deszczu może spaść na południowym zachodzie Polski podczas nadchodzących burz. W nocy najintensywniej ma padać na południowym wschodzie kraju. Dla całego południa wystosowano ostrzeżenia meteorologiczne o burzach z gradem.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Jak przekazał Kamil Walczak z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w czwartek już wczesnym popołudniem przelotnie mogło popadać na północnym zachodzie i południowym zachodzie.

Synoptyk IMGW zaznaczył, że na południu, południowym zachodzie sytuacja będzie się pogarszać z każdą godziną.

"Tam prognozujemy burze. Może w nich spaść nawet do 30 l/m kw. deszczu, a porywy wiatru mogą osiągnąć do 80 km/h"

– powiedział Walczak, przypominając o wydanych ostrzeżeniach o burzach z gradem na środę i najbliższą noc dla południowej Polski.

Burze są możliwe także w centrum i na północnym wschodzie kraju, ale, jak podał synoptyk IMGW, będą zdecydowanie słabsze i prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest mniejsze.

Poza tym, mimo dużego zachmurzenia prognozowanego dla wielu miejsc w kraju, będą też chwile ze słońcem. Najwięcej można się ich spodziewać na północnym zachodzie, zachodzie i na krańcach południowo-wschodnich kraju.

Najniższa temperatura będzie na Wybrzeżu. Tam zaledwie 17-18 stopi Celsjusza. Na północnym wschodzie ok. 20 stopni. Natomiast najcieplej będzie na południu kraju, do ok. 27 stopni Celsjusza.

Wiatr będzie na ogół słaby, tylko na Wybrzeżu chwilami umiarkowany. Powieje z kierunków zachodnich. Tylko w burzach porywy mogą osiągać prędkość do 80 km/h.

W nocy z czwartku na piątek burze, te najsilniejsze, nawet z gradem, prognozowane są dla południowo-wschodniej części kraju, dla województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

"Tam może spaść jeszcze do 20 l/ m kw. deszczu. Porywy wiatru początkowo mogą osiągać do 80 k/h"

– powiedział Walczak, przypominając, że w tej części Polski ostrzeżenia przed burzami z gradem obowiązują do godz. 2 w nocy.

Bez opadów i pogodnie ma być z kolei na północnym zachodzie kraju.

Jak na połowę czerwca to będzie niezbyt ciepła noc, z temperaturą od 8 do 13 stopni Celsjusza. „Cieplej jedynie nad morzem i na południowym wschodzie do 15 stopni” – podał Walczak.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#pogoda

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo