Ameryka buduje nowy sojusz. Z Indiami, Izraelem i ZEA

Stany Zjednoczone będą organizatorem wirtualnego szczytu nowej międzynarodowej grupy sojuszników pod nazwą I2U2, w skład której wejdą Indie, Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie i USA. Forum odbędzie się podczas wizyty prezydenta Joe Bidena na Bliskim Wschodzie - pisze w środę "New Statesman".

Joe Biden
twitter.com/PremierRP

W lipcowym szczycie wezmą udział premierzy Izraela i Indii, Naftali Benet i Narendra Modi oraz prezydent ZEA Muhammad ibn Zajed an-Nahajan i Biden - podaje brytyjski magazyn.

Według oficjalnych źródeł, na które powołuje się "New Statesman", przywódcy będą omawiali bezpieczeństwo żywnościowe i szeroko zakrojoną współpracę oraz rozwój stosunków gospodarczych i politycznych na Bliskim Wschodzie i w Azji.

Magazyn przypomina, że administracja Bidena przykłada dużą wagę do współpracy Waszyngtonu z partnerami w ramach różnych grup międzynarodowych jak Quad, dialog bezpieczeństwa między Indiami, Japonią, Australią i USA, czy nowego układu obronnego AUKUS, wiążącego Wielką Brytanię, Australię i Stany Zjednoczone lub Dialog Czterostronny łączący Afganistan, Pakistan, Uzbekistan i USA.

Fora te postrzegane są jako sojusze, które zawiązuje lub wzmacnia Ameryka, by przeciwstawić się wzrostowi regionalnych i globalnych wpływów Chin i ich rosnącej dominacji militarnej - pisze "New Statesman".

Biden złoży w dniach 13-16 lipca wizyty w Izraelu i Arabii Saudyjskiej, odwiedzi też Zachodni Brzeg Jordanu. W Dżuddzie weźmie udział w spotkaniu Rady Współpracy Zatoki Perskiej oraz przywódców Egiptu, Iraku i Jordanii (GCC+3). Tematami rozmów mają być m.in. sprawy energii, żywności i zagrożenia ze strony Iranu.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Joe Biden #I2U2 #Indie #Izrael #USA #Zjednoczone Emiraty Arabskie #Sojusz

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo