Albania na drodze do UE. Rau: OBWE będzie wspierać Tiranę

OBWE będzie nadal wspierać Albanię w jej drodze do europejskiej przyszłości i reformach związanych ze zwalczaniem korupcji, wprowadzaniem reformy systemu sprawiedliwości i systemu wyborczego, rządów prawa oraz wolności mediów - powiedział w Tiranie szef MSZ i przewodniczący OBWE Zbigniew Rau.

twitter.com/MSZ_RP

W środę i czwartek w Albanii przewodniczący OBWE spotkał się w stolicy Albanii - Tiranie - z szefową albańskiego parlamentu Linditą Nikollą, wicepremierem Arbenem Ahmetajem oraz prezydentem elektem Republiki Albanii Bajramem Begajem. We wtorek rozmawiał z albańskim prezydentem Ilirem Metą.

Pierwotnie szef polskiej dyplomacji miał spotkać się także z premierem Edi Ramą, ale szef albańskiego rządu razem z premierem Czarnogóry Dritanem Abazowiciem oraz szefem MSZ Ranko Krivokapiciem tego kraju we wtorek po południu wyruszyli do Kijowa.

Na konferencji po spotkaniu z wicepremierem Ahmetajem minister Rau wyrażał wdzięczność za współpracę z Albanią w ramach OBWE.

Podkreślał, że OBWE wspiera w Albanii reformy związane ze zwalczaniem korupcji, wprowadzaniem reformy systemu sprawiedliwości i systemu wyborczego, rządów prawa oraz wolności mediów.

Z uznaniem odnotowuję postępy Albanii w zakresie reform wymiaru sprawiedliwości, niezależności sądownictwa i walki z korupcją. OBWE będzie ją nadal wspierać na drodze reform w dążeniu do europejskiej przyszłości.
- powiedział.

Przypominał o działaniach podjętych przez rząd Albanii związanych z walką z przestępczością zorganizowaną i dbaniem o zapewnienie tolerancji religijną.

Mówił, że OBWE przeżywa obecnie czas największych wyzwań w związku z agresją rosyjską na Ukrainę, a w tej sytuacji solidarność jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek, chwalił zaangażowanie Tirany w działania zarówno OBWE jak i dotyczące nakładania sankcji na Rosję.

Rau mówił też o dobrej współpracy bilateralnej pomiędzy Polską i Albanią.

Ahmetaj zapewniał, że jego kraj będzie kontynuował rozpoczęte reformy, nadal angażował się w działania OBWE oraz dążył do akcesji do UE. Podkreślał, że zarówno Albania jak i Macedonia Północna spełniają kolejne warunki i wymagania niezbędne do tego, by dołączyć do Unii.

Podkreślał, że dzięki współpracy z OBWE, ale i z Polską ten cel się przybliża.

Mówił też o konieczności powstrzymania przemocy w Ukrainie.

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo