Ciekawostki turystyczne: Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej

Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej malowniczo położony u stóp Babiej Góry pokazuje budownictwo i kulturę Orawy. Usytuowane w rozległym parku budynki pokazują życie chłopów o różnym statusie materialnym oraz życie szlachty. Oprócz zagród prezentowane są budynki przemysłu wiejskiego: folusz, kuźnia, olejarnia i tartak. Uroku temu muzeum na wolnym powietrzu dodają przecinające go górskie strumienie.

Muzeum - Orawski Park Etnograficzny, Chałupa Paś-Filipka
Mk86; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Początki muzeum pod otwartym niebem sięgają daleko wstecz, do lat 30-tych XX wieku. Ekspozycja jest szczególnie interesująca ze względu na oryginalność regionalnej kultury powstałej w wyniku połączenia dorobku dwóch fali osadniczych – pasterzy wołoskich przepędzających tu swoje stada z terenów Karpat Wschodnich oraz rolników napływających od północy (z Małopolski). 

Muzeum – Orawski Park Etnograficzny był plenerem kilku filmów, kręcono tutaj m.in. Janosika oraz Ogniem i Mieczem.

Ekspozycje stałe prezentują tradycyjną kulturę materialną, społeczną i duchową ludności Polskiej Orawy. Na prawie 12 hektarach znajduje się ponad 60 obiektów, które składają się na 36 wystaw o zróżnicowanej tematyce. Zagrody chłopskie ukazują warunki bytowe ludności od biednych po zamożnych gospodarzy, ich życie codzienne naznaczone ciężką pracą i czas świąteczny – pełen radości i nadziei – oba pełne rozmaitych zabiegów – obrzędów, zwyczajów i obyczajów mających zapewnić życiową pomyślność. Z kolei kuźnie, olejarnia, młynotartak, folusz czy farbiarnia z maglem prezentują nie tylko technologie produkcji, trud żmudnej pracy rzemieślników, ale i umiejętność wprzęgania sił natury w procesy wytwórcze. Wszystko to wespół obiektami sakralnymi, użyteczności publicznej, małą architekturą i otaczającą przyrodą ma tworzyć klimat podróży w czasie do świata naszych przodków.

Orawski Park Etnograficzny to nie tylko miejsce, w którym można się przenieść w czasie czy puścić wodze wyobraźni. To też miejsce, w którym toczy się życie naukowe. Muzeum posiada bibliotekę z katalogiem on-line, wydawany jest „Rocznik Orawski” i inne publikacje związane z Orawą. Wiedzę na temat regionu i muzeum można pogłębić również podczas lekcji muzealnych, zajęć edukacyjnych, wieczorów tematycznych czy wystaw czasowych. Jednym z bardziej interesujących corocznych wydarzeń jest lipcowe Święto Borówki. W programie imprezy są konkursy, degustacje, pokazy warsztatów rzemieślniczych oraz technik artystycznych, koncerty, i występy artystyczne.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo