Z OSTATNIEJ CHWILI

Kancelaria Prezydenta: Prezydent Andrzej Duda z dniem 10 października odwoła Pawła Solocha z funkcji Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego • • •

Kumoch: Bardzo ważna rozmowa prezydentów Polski, Ukrainy i Słowacji

Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentami Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i Słowacji Zuzaną Czaputovą omówił koordynację działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w UE - poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Jakub Kumoch.

fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Bardzo ważna rozmowa prezydentów: Polski, Ukrainy i Słowacji. Andrzej Duda, Wołodymyr Zełenski i Zuzana Czaputova omówili koordynację działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w UE. Prezydent Andrzej Duda mówił m.in. o niedawnej wizycie w Portugalii i Włoszech. Omawiano kolejne kroki - napisał Kumoch na Twitterze.

- Polska i Słowacja od pierwszych dni wojny pomagają naszej armii oraz Ukraińcom, którzy zostali zmuszeni do wyjazdu z kraju. Dziękuję Andrzejowi Dudzie i Zuzanie Czaputovej za tę ważną pomoc i intensywne wstawiennictwo w krajach Unii Europejskiej w sprawie integracji europejskiej Ukrainy - napisał Zełenski w wiadomości na Facebooku po rozmowie z przywódcami Polski i Słowacji.

W ubiegłym tygodniu Andrzej Duda odwiedził Portugalię, Włochy i Rumunię. W Portugalii i we Włoszech prezydent rozmawiał z przywódcami tych krajów - Marcelo Rebelo de Sousą oraz Sergio Mattarellą. Duda przekonywał do jak najszybszego przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej.

W piątek Duda wziął udział w szczycie przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9), którego był współgospodarzem - razem z rumuńskim prezydentem Klausem Iohannisem. Celem spotkania przywódców państw B9 - czyli krajów położonych na wschodniej flance NATO - było przygotowanie stanowiska przed czerwcowym szczytem NATO w Madrycie. Andrzej Duda mówił, że dla wzmocnienia zdolności obronnej Sojuszu Północnoatlantyckiego liczba żołnierzy NATO w krajach wschodniej flanki musi znacząco wzrosnąć.

Prezydent Czaputova miała towarzyszyć polskiemu prezydentowi podczas wizyt w Portugalii, Włoszech i Rumunii, jednak jej udział odwołano z powodu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.

W ubiegłą środę - w dniu, w którym prezydent rozpoczął serię podróży zagranicznych - Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Joe Bidenem; rozmowa dotyczyła wojny na Ukrainie, a także m.in. szczytów B9 i NATO.

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) została zawiązana z inicjatywy Polski i Rumunii; należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO - Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.

 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo