Armia USA pracuje nad nowymi ciężarówkami. Co będzie je wyróżniać?

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych rozpoczął realizację operacji o kodowej nazwie "Projekt Pele". Efektem ten operacji ma być powstanie specjalnych ciężarówek bojowych, które będą w stanie przewieźć mobilne reaktory jądrowe.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/Ralphs_Fotos

Wybuchające coraz częściej konflikty zbrojne skłaniają największe światowej armie do poszukiwania nowych sposobów na zaskoczenie wroga na polu bitwy. Nad jednym z takich rozwiązań rozpoczął prace Pentagon.

Przedsięwzięcie nosi nazwę "Projekt Pele". System ten w wielu przypadkach może rozwiązać problemy z niedoborem zasilania na froncie. Celem tej operacji jest stworzenie wydajnych, mobilnych reaktorów jądrowych zdolnych do produkcji energii atomowej. 

Przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Obrony poinformowali niedawno o rozpoczęciu pierwszego etapu prac nad właśnie takim źródłem energii. Opracowaniem prototypu pojazdu z mobilnym reaktorem ma zająć się firma BWX Advanced Technologies, która ma dostarczyć działający prototyp ciężarówki.

Następnie, mobilne źródło energii ma trafić do testów, które - o ile zakończą się pełnym powodzeniem - mają pozwolić na wprowadzenie pojazdów do służby wojskowej już w 2026 r. Wartość kontraktu szacowana jest na około 300 miliardów dolarów.

Z początkowych doniesień na temat specyfikacji technicznej wynika, że reaktory stworzone w ramach projektu Pele mają zagwarantować moc od 1 do 5 MW, a do ich zasilania wykorzystane zostanie specjalistyczne paliwo Triso. Ponadto, mają być one zdolne do stosunkowo szybkiego rozpoczęcia pracy - emisja energii ma bowiem rozpocząć się w ciągu 72 godzin od rozstawienia maszyny.

 


Źródło: niezalezna.pl, world nuclear news, komputerswiat.pl

#Stany Zjednoczone

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo