Przełożenie wyborów samorządowych. Terlecki: Ustawa jest już gotowa

Ryszard Terlecki, wicemarszałek sejmu i szef klubu PiS, poinformował, że projekt ustawy o przełożeniu wyborów jest już gotowy oraz lada chwila zostanie przekazany do Sejmu. - Prawdopodobnie będziemy ją przyjmować jako projekt poselski, myślę, że stanie się to jeszcze w czerwcu - doprecyzował.

fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

"Ustawa jest już gotowa, lada chwila trafi do Sejmu. Prawdopodobnie będziemy ją przyjmować jako projekt poselski"

- powiedział wicemarszałek Ryszard Terlecki pytany przez polskatimes.pl o pomysł przełożenia wyborów samorządowych na wiosnę 2024 roku.

"Pierwszy problem, nawet chyba nie najważniejszy – bardzo trudno jest organizować dwie potężne wyborcze operacje w krótkim czasie naraz, nawet gdyby je przedzielić kilkoma tygodniami. Po drugie – kampanie się na siebie nałożą. Jest bardzo ściśle opisane, jak mają być finansowane. Jeżeli zbiegłaby się kampania parlamentarna z samorządową, wobec których są stawiane inne wymagania finansowania, bardzo trudno byłoby je więc potem rozliczyć. Poza tym mogłoby dojść do rozmaitych błędów, które potem obciążałyby komitety wyborcze. Nie wspomnę już o tym, że mogłoby dojść po prostu do rozmaitych szwindli"

- wyjaśnił wicemarszałek Sejmu, pytany o powody tego pomysłu.

Zdaniem Terleckiego ten pomysł nie powinien budzić kontrowersji wśród innych ugrupowań.

"Kontrowersje wzbudza natomiast podejrzenie, że za tym pomysłem o rozdzieleniu wyborów, kryje się nasz plan zmiany ordynacji wyborczej. Uważam, że projekt przesunięcia wyborów samorządowych jest na tyle racjonalny, że opozycja powinna go poprzeć, bo przesunięcie tych wyborów jest także w interesie opozycji"

- powiedział.

Dopytywany, czy PiS planuje zmiany w ordynacji odpowiedział, że "na razie takich przymiarek nie ma".

Wybory samorządowe wypadają jesienią 2023 roku w związku z tym, że w 2018 roku wydłużono kadencję samorządów z 4 do 5 lat (ostatnie wybory samorządowe odbyły się jesienią 2018 roku). Jednocześnie jesienią 2023 wypada konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych (ostatnie odbyły się 13 października 2019 roku).

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo