Ciekawostki turystyczne: Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach

Wielkopolski Park Etnograficzny - to miejsce opowiadające historię kultury chłopskiej Wielkopolski. Wycieczka do skansenu to niezwykła okazja do spędzenia czasu na łonie natury i przeniesienia się do XIX-wiecznej wsi. Oryginalne budynki przeniesione z różnych miejsc Wielkopolski, odwzorowując przestrzeń wsi, tworzą niepowtarzalny klimat.

kościół
Daniel Wilusz; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Skansen wsi wielkopolskiej (oddział Muzeum Pierwszych Piastów) położony nad brzegiem jeziora Lednica i gromadzący, zabezpieczający i eksponujący przedmioty i obiekty architektoniczne z obszaru Wielkopolski.

Znajdują się tu budynki mieszkalne i gospodarcze, kościół, karczma, wiatraki i kuźnia. Ich dopełnieniem są pola uprawne, ogrody warzywne i kwiatowe oraz sady. Na terenie Parku odbywają się coroczne imprezy oddające cykl życia dawnej wsi – Zielone Świątki, procesje Bożego Ciała, Dożynki oraz wydarzenia obrazujące dawne zajęcia. Dają one sposobność zobaczyć, w jaki sposób świętowali i pracowali mieszkańcy wsi. W skansenie znajduje się punkt gastronomiczny serwujący lokalne specjalności.
 
Wielkopolski Park Etnograficzny eksponuje bogaty zbiór drewnianej architektury wiejskiej. W jego skład wchodzą zarówno domy mieszkalne, jak i budynki gospodarcze i kultowe. Architekturę ziemiańską reprezentuje kopia barokowego dworu ze Studzieńca oraz kopie oficyn z Łomnicy. Skansenową wieś tworzą budynki z XIX i drugiej połowy XVIII wieku oraz młodsze z pierwszej połowy XX wieku. W kolekcji muzealnej znajdują się także bogate zbiory wyposażenia domowego i gospodarczego. Nie zawsze są to przedmioty wysokiej klasy artystycznej, jednak mają znaczenie jako pamiątki przeszłości. Wśród nich wymienić można np. snycersko zdobione łóżka, kunsztownie oprawione oleodruki, porcelanowe figury, rzeźby oraz bogaty zbiór narzędzi i maszyn do wyposażenia warsztatów rzemieślniczych: kowalskiego, szewskiego, garncarskiego oraz warsztatów przemysłu domowego.

W zbiorach Wielkopolskiego Parku Etnograficznego znajduje się również kolekcja współczesnej plastyki nieprofesjonalnej. Tematem dzieł, przeważnie rzeźb w drewnie oraz glinie, są lokalne dzieje, zwyczaje i obrzędy, a także wiejska codzienność, zwłaszcza praca. Szczególną inspirację stanowi dawna twórczość świątkarska: krzyże, kapliczki, figury świętych – czy też dawna sztuka kościelna. Kolekcję można oglądać w drewnianym młynie z Wierzenicy – jednym z zabudowań muzealnych.


 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo