MFW o środkach na odbudowę Ukrainy. „Pomoc przekroczy kwotę szacowanych strat"

Rzecznik Międzynarodowego Funduszu Walutowego Gerry Rice poinformował w czwartek, że na specjalne konto dla Ukrainy, administrowane przez Fundusz, Kanada i Niemcy wpłaciły już ponad 2 mld dolarów. Podkreślił, że MFW liczy na zebranie jak największych środków dla Kijowa. Jak przekazała agencja Reuters, rzecznik MFW zapowiedział, że pomoc finansowa, która trafi do Ukrainy, znacznie przekroczy kwotę 105 mln dolarów - czyli tyle, ile wynoszą straty w infrastrukturze napadniętego przez Rosję kraju.

Zdjęcie ilustracyjne
Mvs.gov.ua, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

Rice nie odpowiedział na pytanie o to, jaką sumę Fundusz ma nadzieję zebrać na specjalnym koncie, ale poinformował, że Kanada wpłaciła na nie początkowo 1 mld dolarów kanadyjskich i podniosła ostatnio stawkę o kolejne 250 mln CAD. Niemcy zadeklarowały 1 mld euro, a grupa innych krajów również obiecała przeznaczyć środki na fundusz ukraiński.

MFW jak dotąd nie był w stanie ocenić precyzyjnie strat, jakie poniosła Ukraina z powodu wojny, ale według oceny Kijowskiej Szkoły Ekonomii (KSE) z końca maja wartość zniszczonej infrastruktury przekracza 105 mld dolarów amerykańskich. Suma ta będzie znacznie wyższa, jeśli doda się do niej straty wynikające z ograniczenia produkcji, wstrzymania inwestycji, zawieszenia działalności firm i straconych dochodów - powiedział Rice.

MFW w marcu przeznaczył 1,4 mld USD specjalnych funduszy pomocowych dla Ukrainy, by pomóc jej w walce z rosyjską inwazją.

Bank Światowy poinformował we wtorek, że jego rada dyrektorów zatwierdziła dodatkowe finansowanie dla Ukrainy w wysokości 1,49 mld dolarów, zwiększając tym samym łączne wsparcie dla Kijowa do ponad 4 mld USD.

Najnowsza runda finansowania dla Ukrainy jest wspierana przez gwarancje finansowe Wielkiej Brytanii, Holandii, Litwy i Łotwy. Projekt jest również wspierany przez równoległe finansowanie z Włoch oraz wkłady z nowego Zbiorowego Funduszu Powierniczego Darczyńców.

Ukraina chce skorzystać z programu wsparcia

"Kanada i Niemcy już zadeklarowały przekazanie ponad 2 mld dolarów na nowe konto administrowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy w celu pomocy Ukrainie"

- poinformował Rice.

Według niego władze ukraińskie wyraziły chęć skorzystania z programu wsparcia, który pomógłby ustabilizować gospodarkę i odbudować kraj - podał Reuters. Rzecznik MFW zastrzegł, że wdrożenie programu musi zostać odłożone w czasie do momentu kiedy "pozwolą na to warunki" - napisała agencja informacyjna.

"Na razie należy się skupić na zwiększeniu doraźnego wsparcia ze strony międzynarodowych darczyńców, w tym poprzez konto administrowane przez MFW, założone w kwietniu"

- przekazał słowa Rice'a Reuters.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#wojna #Rosja #Ukraina #Polska #pomoc #Międzynarodowy Fundusz Walutowy

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo