Oni walczą „za Stalina” - czyli historia według twórców gier komputerowych

  

Jeden z czytelników zwrócił naszą uwagę na wybiórcze podejście do historii stosowane przez twórców gier komputerowych. Dobitnym przykładem takiego działania jest choćby ciesząca się dużą popularnością gra „World of Tanks”, której producenci szczycą się zgodnością pojazdów, oznaczeń i napisów z historią. Choć ze względów prawnych w grze nie ma oznaczeń, które mają mocne skojarzenia z Państwami Osi i ich sprzymierzeńcami, pojawiają się za to takie, mające silne skojarzenia z komunizmem i Józefem Stalinem.

Jak wynika z informacji przekazanej nam przez jednego z czytelników, studio Wargaming, twórca popularnej gry sieciowej „World of Tanks” po tzw. „patchu” (uaktualnieniu) 8.0 do gry zdecydowało co prawda o usunięciu możliwości umieszczania na pojazdach pancernych „emblematów i inskrypcji związanych z nazwiskiem Józefa Stalina z serwerów europejskiego i północnoamerykańskiego, a także z serwerów azjatyckich”, jednak już w kolejnym patchu 8.8 producent gry ulegając naciskom „społeczności” planuje przywrócić komunistyczne oznaczenia.

Co ciekawe twórcy gry zdają sobie sprawę, że komunistyczne treści i oznaczenia czołgów z hasłami takimi jak: „Stalinowiec”, „Za Stalina!”, „Za naszą sowiecką ojczyznę!” mogą budzić spore kontrowersje i niezadowolenie międzynarodowych graczy, jednak mimo wszystko w imię „odtworzenia atmosfery bitew pancernych środkowych lat XX wieku” postanawiają grupą kreską komunizm od takich totalitaryzmów jak faszyzm i nazizm.

Ze względu na uwarunkowania prawne w grze całkowicie zakazane są symbole i napisy związane z ideologią faszystowską niezależnie od ich historycznego odzwierciedlenia w historii wojsk pancernych. W przypadku pojazdów komunistycznych twórcy gdy nie widzą jednak żadnego problemu w umieszczaniu na nich haseł wzywających do walki „za Stalina!”. Twórcy gdy przekonują, że symbolika faszystowska jest zabroniona prawnie w większości Europy, dlatego nie pojawia się w grze, natomiast „symbolika komunistyczna nie jest zabroniona prawnie” i w grze się pojawia.

- Osobiście dla mnie, jako Polaka, taka postawa jest nie do przyjęcia. Symbole i napisy związane z ideologią faszystowską (nawet te, mające odzwierciedlenie w historii wojsk pancernych, np. "Gott mit uns") nie są możliwe do umieszczania na kadłubach pojazdów w grze, jednak np. w przypadku napisu "Za Stalina!" Wargaming zasłania się koniecznością wiernego oddania realiów historycznych… - napisał w mailu do redakcji portalu niezalezna.pl oburzony czytelnik.

Twórcy gdy wielokrotnie zabierali głos na forum internetowym „World of Tanks” odpowiadając na uwagi graczy dotyczące komunistycznych symboli na pojazdach w grze.

- Historyczna zawartość i zgodność ze stanem faktycznym jest wprowadzana w grze w miarę możliwości, dotyczy to także treści nieprzyjemnych lub tak jak dla ogromnej części europejskiej społeczności WoT - bardzo nieprzyjemnych. Obowiązują jednak wspomniane w oświadczeniu oraz wielokrotnie przez nas prezentowane ograniczenia, tzn. zawsze mówimy stanowcze nie treściom faszystowskim jak i też rasistowskim, dlatego też jakiekolwiek inskrypcje odwołujące się do tych ideologii nigdy nie będą miały w grze miejsca. Inskrypcje dotyczące Stalina z całą pewnością będą miały znikome zastosowanie w regionie EU, bardziej w regionie RU, jednak ze względu właśnie na próby jak najwierniejszego odwzorowania, jeśli nie zawsze specyfikacji (ze względu na konieczność balansu gry), to chociaż wyglądu czołgów pojawiających się na polach bitew II Wojny Światowej i zapewnienia ograniczonej możliwości przeniesienia się do takich bitew, będą one także dostępne dla graczy europejskich. […] - napisał na oficjalnym forum internetowym gry polski koordynator Polish Community (oficjalny administrator na forum gry i przedstawiciel studia Wargaming).

W kolejnych wywodach przedstawiciele twórców gry zapewniają, że w sprawach ideologii pozostają neutralni. Wyjątek stanowią jedynie treści faszystowskie, nazistowskie i rasistowskie, które w grze są „surowo zakazane”. Ideologia komunistyczna w grze zakazana jednak nie jest, a ocena Józefa Stalina zamieszczona przez „neutralnych” twórców gry mogą zszokować niejednego historyka.

- Choć Józef Stalin jest postacią kontrowersyjną, a jego postępowanie wywołuje u wielu osób bardzo mocne reakcje i jest surowo oceniane, to Wargaming nie neguje jego wkładu w przezwyciężenie faszyzmu zagrażającego Europie i światu w XX wieku oraz jego roli jako jednego z przywódców koalicji antynazistowskiej. Zdajemy sobie sprawę, że część członków naszej globalnej Społeczności może się czuć urażona nazwiskiem Stalina, i rozumiemy taką reakcję, jednak staramy się wiernie przedstawić tamtą epokę. Dlatego też nie będziemy usuwać z naszych gier żadnej zgodnej z historią zawartości, której używanie nie zostało zakazane przez międzynarodowe lub państwowe prawo – tłumaczą twórcy gry „World of Tanks”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Minister ujawnia szczegóły rozszerzenia 500 plus. Kiedy pierwszy wypłaty? Gdzie składać wnioski?

Rodzina 500 plus / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Zgodnie z planem rozszerzenia programu „Rodzina 500 plus” wnioski o to świadczenie drogą elektroniczną (za pośrednictwem bankowości internetowej, przez portal Emp@tia oraz platformę usług elektronicznych ZUS) będą przyjmowane od 1 lipca, a papierową – od 1 sierpnia. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa ujawniła kilka istotnych szczegółów na temat programu apelując jednocześnie, aby ze zgłoszeniem nie czekać zbyt długo.

Środki są gotowe, uruchomione zostaną 1 lipca. Jestem spokojna o zabezpieczenie finansowe tych potrzeb naszych mieszkańców, Polek i Polaków.
- mówiła minister w poniedziałkowej rozmowie na antenie TVP Katowice.

Jednocześnie szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zaapelowała do Polaków, aby nie czekali ze składaniem wniosków.

Im wcześniej złożymy wniosek, tym wcześniej będą pieniądze.
- mówiła minister Borys-Szopa, wskazując, że obecnie procedura dotycząca wniosków została uproszczona.

Wyraziła nadzieję, że choć samorządy mają trzy miesiące na realizację wniosku, pierwsze wypłaty nastąpią szybko.

Jestem przekonana, że samorządy sprostają temu zadaniu i pierwsze pieniądze do rodzin trafią już w lipcu.
- powiedziała minister.

Przypomniała, że obecnie nie będzie potrzeby wydawania decyzji administracyjnej o wypłacie świadczenia – wystarczy informacja o jego przyznaniu.

Jak mówiła Borys-Szopa, dzięki rozszerzonemu programowi „Rodzina 500 plus” do polskich rodzin trafi „olbrzymi strumień pieniędzy”. W tym roku koszt świadczenia to blisko 10 mld zł, w przyszłym ok. 20 mld zł – poinformowała minister.

Rząd Zjednoczonej Prawicy od początku stawia na rodziny i jest zdeterminowany na poprawę ich życia. Ekonomiści są zgodni, że część tych środków niewątpliwie trafi bezpośrednio na zabezpieczenie podstawowych potrzeb rodzin, przede wszystkim dzieci, co spowoduje większą konsumpcję, ale część środków zostanie niewątpliwie zainwestowane, być może w jakieś dalsze plany związane z rozwojem dzieci.
- oceniła szefowa resortu rodziny i pracy.

Bożena Borys-Szopa podkreśliła, że „Rodzina 500 plus” nie jest programem socjalnym.

Nie jest to jakaś zapomoga, nie jest to pomoc socjalna – jest to dodatek wychowawczy. Chcemy po prostu, żeby naszym dzieciom, w miarę naszych możliwości, żyło się jak najlepiej i żeby nie było problemów z załatwianiem ich podstawowych potrzeb, z zapewnieniem nawet spełniania ich marzeń, bo dzieciństwo szybko mija.
- tłumaczyła minister na antenie TVP Katowice.

Przypomniała, że w tym roku ponownie wypłacone zostanie także 300-złotowe świadczenie „Dobry start”, należne dzieciom uczącym się.

Środki na ten cel również są zabezpieczone.
- zapewniła minister, wskazując, że wiele rodzin zapewne równolegle otrzyma świadczenie z programu "Rodzina 500 plus" oraz pieniądze na wyprawkę szkolną.

Według nowych zasad od 1 lipca świadczenie 500 plus będzie przysługiwało na każde dziecko do 18. roku życia, bez kryterium dochodowego. Dotąd pieniądze były przekazywane na drugie dziecko, a uzyskanie ich na pierwsze zależało od dochodu w rodzinie. Teraz otrzyma je dodatkowo ponad 6,8 mln dzieci. Wsparcie trafi w sumie do 4,4 mln polskich rodzin.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl