Oni walczą „za Stalina” - czyli historia według twórców gier komputerowych

Jeden z czytelników zwrócił naszą uwagę na wybiórcze podejście do historii stosowane przez twórców gier komputerowych. Dobitnym przykładem takiego działania jest choćby ciesząca się dużą popularnością gra „World of Tanks”, której producenci szczycą s

Bundesarchiv, Bild 183-R80329 / CC-BY-SA; http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en
Jeden z czytelników zwrócił naszą uwagę na wybiórcze podejście do historii stosowane przez twórców gier komputerowych. Dobitnym przykładem takiego działania jest choćby ciesząca się dużą popularnością gra „World of Tanks”, której producenci szczycą się zgodnością pojazdów, oznaczeń i napisów z historią. Choć ze względów prawnych w grze nie ma oznaczeń, które mają mocne skojarzenia z Państwami Osi i ich sprzymierzeńcami, pojawiają się za to takie, mające silne skojarzenia z komunizmem i Józefem Stalinem.

Jak wynika z informacji przekazanej nam przez jednego z czytelników, studio Wargaming, twórca popularnej gry sieciowej „World of Tanks” po tzw. „patchu” (uaktualnieniu) 8.0 do gry zdecydowało co prawda o usunięciu możliwości umieszczania na pojazdach pancernych „emblematów i inskrypcji związanych z nazwiskiem Józefa Stalina z serwerów europejskiego i północnoamerykańskiego, a także z serwerów azjatyckich”, jednak już w kolejnym patchu 8.8 producent gry ulegając naciskom „społeczności” planuje przywrócić komunistyczne oznaczenia.

Co ciekawe twórcy gry zdają sobie sprawę, że komunistyczne treści i oznaczenia czołgów z hasłami takimi jak: „Stalinowiec”, „Za Stalina!”, „Za naszą sowiecką ojczyznę!” mogą budzić spore kontrowersje i niezadowolenie międzynarodowych graczy, jednak mimo wszystko w imię „odtworzenia atmosfery bitew pancernych środkowych lat XX wieku” postanawiają grupą kreską komunizm od takich totalitaryzmów jak faszyzm i nazizm.

Ze względu na uwarunkowania prawne w grze całkowicie zakazane są symbole i napisy związane z ideologią faszystowską niezależnie od ich historycznego odzwierciedlenia w historii wojsk pancernych. W przypadku pojazdów komunistycznych twórcy gdy nie widzą jednak żadnego problemu w umieszczaniu na nich haseł wzywających do walki „za Stalina!”. Twórcy gdy przekonują, że symbolika faszystowska jest zabroniona prawnie w większości Europy, dlatego nie pojawia się w grze, natomiast „symbolika komunistyczna nie jest zabroniona prawnie” i w grze się pojawia.

- Osobiście dla mnie, jako Polaka, taka postawa jest nie do przyjęcia. Symbole i napisy związane z ideologią faszystowską (nawet te, mające odzwierciedlenie w historii wojsk pancernych, np. "Gott mit uns") nie są możliwe do umieszczania na kadłubach pojazdów w grze, jednak np. w przypadku napisu "Za Stalina!" Wargaming zasłania się koniecznością wiernego oddania realiów historycznych… - napisał w mailu do redakcji portalu niezalezna.pl oburzony czytelnik.

Twórcy gdy wielokrotnie zabierali głos na forum internetowym „World of Tanks” odpowiadając na uwagi graczy dotyczące komunistycznych symboli na pojazdach w grze.

- Historyczna zawartość i zgodność ze stanem faktycznym jest wprowadzana w grze w miarę możliwości, dotyczy to także treści nieprzyjemnych lub tak jak dla ogromnej części europejskiej społeczności WoT - bardzo nieprzyjemnych. Obowiązują jednak wspomniane w oświadczeniu oraz wielokrotnie przez nas prezentowane ograniczenia, tzn. zawsze mówimy stanowcze nie treściom faszystowskim jak i też rasistowskim, dlatego też jakiekolwiek inskrypcje odwołujące się do tych ideologii nigdy nie będą miały w grze miejsca. Inskrypcje dotyczące Stalina z całą pewnością będą miały znikome zastosowanie w regionie EU, bardziej w regionie RU, jednak ze względu właśnie na próby jak najwierniejszego odwzorowania, jeśli nie zawsze specyfikacji (ze względu na konieczność balansu gry), to chociaż wyglądu czołgów pojawiających się na polach bitew II Wojny Światowej i zapewnienia ograniczonej możliwości przeniesienia się do takich bitew, będą one także dostępne dla graczy europejskich. […] - napisał na oficjalnym forum internetowym gry polski koordynator Polish Community (oficjalny administrator na forum gry i przedstawiciel studia Wargaming).

W kolejnych wywodach przedstawiciele twórców gry zapewniają, że w sprawach ideologii pozostają neutralni. Wyjątek stanowią jedynie treści faszystowskie, nazistowskie i rasistowskie, które w grze są „surowo zakazane”. Ideologia komunistyczna w grze zakazana jednak nie jest, a ocena Józefa Stalina zamieszczona przez „neutralnych” twórców gry mogą zszokować niejednego historyka.

- Choć Józef Stalin jest postacią kontrowersyjną, a jego postępowanie wywołuje u wielu osób bardzo mocne reakcje i jest surowo oceniane, to Wargaming nie neguje jego wkładu w przezwyciężenie faszyzmu zagrażającego Europie i światu w XX wieku oraz jego roli jako jednego z przywódców koalicji antynazistowskiej. Zdajemy sobie sprawę, że część członków naszej globalnej Społeczności może się czuć urażona nazwiskiem Stalina, i rozumiemy taką reakcję, jednak staramy się wiernie przedstawić tamtą epokę. Dlatego też nie będziemy usuwać z naszych gier żadnej zgodnej z historią zawartości, której używanie nie zostało zakazane przez międzynarodowe lub państwowe prawo – tłumaczą twórcy gry „World of Tanks”.

 

 


Źródło: niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo