Zestaw srebrnych monet kolekcjonerskich NBP „Polskie banknoty obiegowe”

Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu srebrne monety kolekcjonerskie o nominałach 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł, 200 zł oraz 500 zł, które tworzą wyjątkowy zestaw: „Polskie banknoty obiegowe”. Na prostokątnych monetach zaprezentowane zostały stylizowane wizerunki banknotów będących obecnie w obiegu. Zestaw monet kolekcjonerskich będzie można nabyć od 21 czerwca 2022 r. w oddziałach okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym NBP.

Zestaw srebrnych monet kolekcjonerskich NBP
NBP

Kolekcjonerski zestaw „Polskie banknoty obiegowe” tworzą monety w kształcie prostokąta, dzięki czemu przypominają papierowe środki płatnicze, których używamy na co dzień. Motywy znajdujące się na ich awersach i rewersach zostały oddane z najwyższą dbałością o detale. 

− Zestaw zawiera stylizowane wizerunki banknotów będących obecnie w obiegu. Dostępne są wszystkie nominały, jakimi się obecnie posługujemy: 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł, 200 zł oraz 500 zł, od Mieszka I po Jana III Sobieskiego. Zestaw monet kolekcjonerskich będzie dostępny w sprzedaży w eleganckim drewnianym etui

− mówi Barbara Jaroszek, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

I dodaje:

− Wszystkie monety zostały wykonane w srebrze o próbie Ag 999. Unikatowość tej emisji podkreśla także fakt, że zestaw jest dostępny w limitowanym nakładzie do 3 tys. sztuk. Monety wchodzące w skład zestawu zostaną wprowadzone do obiegu 21 czerwca 2022 r. 


Prawie trzy dekady polskich banknotów

Seria banknotów „Władcy polscy” za trzy lata będzie obchodziła okrągłą, 30. rocznicę emisji. Jak zauważa historyk prof. Jan Żaryn w folderze poświęconym monetom kolekcjonerskim: „Polskie banknoty obiegowe”:

− Do 31 grudnia 1994 r. wszyscy byliśmy „milionerami”, bo ceny i pensje wyrażane były nominalnie w milionach złotych. Dzień później nastąpiła denominacja złotego. 1 stycznia 1995 r. banknot o nominale 10 tys. zł zmienił się w monetę 1 złotową, a 1 mln oznaczał 100 nowych zł. Wartości nabrał nawet grosz. W 1995 r. do obiegu weszły banknoty o nominałach 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł oraz 200 zł, natomiast banknot o nominale 500 zł został wprowadzony do obiegu w 2017 r. Projektantem nowej serii z wizerunkami władców Polski był – tradycyjnie – Andrzej Heidrich, „król polskich banknotów”.


Andrzej Heidrich nieznany twórca znanych dzieł 

Choć z dziełami Andrzeja Heidricha mamy kontakt niemal każdego dnia, to jednak postać samego twórcy nie jest powszechnie znana. Andrzej Heidrich (1928–2019) współpracę z Narodowym Bankiem Polskim rozpoczął w 1960 r. Przez lata na zlecenie NBP wykonał dziesiątki szkiców i projektów banknotów, jednak dopiero w 1975 r. do obiegu wprowadzony został jego pierwszy, ulubiony zresztą, banknot – 500 zł z Tadeuszem Kościuszką.

Od wielkich Polaków po wielkich władców Polski 

Andrzej Heidrich zaprojektował serię banknotów „Wielcy Polacy” (funkcjonującą do 1996 r.) i pięć nowych banknotów z władcami Polski, które zostały wprowadzone w 1995 r. wraz z denominacją złotego i są w obiegu do dzisiaj. W 2005 r. zaprojektował pierwszy w Polsce banknot kolekcjonerski, upamiętniający Papieża Polaka. Jest też autorem projektów paszportów, orzełków na czapkach wojskowych, odznak policyjnych, odznaczeń dla polskich żołnierzy walczących w Iraku i w Afganistanie, herbów ziemskich i grodzkich. Przez wiele lat ilustrował także książki – zaprojektował m.in. okładki do popularnej serii reportaży Ryszarda Kapuścińskiego.

Monety i banknoty kolekcjonerskie emitowane przez NBP

Monety i banknoty kolekcjonerskie są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Nawiązują do ważnych wydarzeń, upamiętniają wybitne postaci, autorytety i ich rolę w historii Polski.

Monety kolekcjonerskie bite ze srebra i złota mogą być uatrakcyjniane poprzez dodanie ozdobnych elementów, np. bursztynu, cyrkonii, szkła czy ceramiki lub przez zastosowanie technik dodatkowych, jak nadruk wykonany w technice tampondruku, druk UV, selektywne złocenie czy matowienie laserowe. Podobnie banknoty kolekcjonerskie, w związku z ich szczególnym charakterem, różnią się od banknotów obiegowych m.in. bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami ikonografii, a także parametrami technicznymi i graficznymi – liczbą i formą zastosowanych zabezpieczeń przed fałszerstwami, kolorystyką, wymiarami czy technikami druku. 

Wartości kolekcjonerskie emitowane przez NBP można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym NBP: kolekcjoner.nbp.pl.

 

Dane techniczne monet kolekcjonerskich wchodzących w skład zestawu:
Metal: Ag 999/1000
Stempel: lustrzany
Wymiary: 50,00 × 25,00 mm
Masa: 31,10 g
Brzeg (bok): gładki
Nakład: do 3000 szt.
Autor projektów graficznych monet: Robert Kotowicz
Emitent: NBP
Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.
Data emisji: 21 czerwca 2022 r. 
 

 

 Źródło: Materiał Partnera

#NBP #Bank centralny ##bank centralny

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo