Merkel nie przeprosi za kurs wobec Rosji. "Zachęcił do ataku" - mówi ambasador Ukrainy w Niemczech

- Obecne wypowiedzi Merkel są bardzo godne ubolewania - przyznał ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk. Dyplomata - oceniając pierwszy wywiad byłej kanclerz od czasu zmiany rządu pół roku temu - krytykował, że "nie było ani odrobiny samokrytyki".

RIA Novosti archive, image #186607 / Vladimir Rodionov / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Zdaniem ambasadora "niepokojące są wypowiedzi byłej kanclerz o nieomylności jej kursu na Rosję i zbyt pobłażliwe traktowanie dyktatora Putina".

We wtorek wieczorem w rozmowie z dziennikarzem Alexandrem Osangiem Merkel broniła swojego kursu wobec Rosji przed ostrą krytyką. - Nie widzę (potrzeby), żebym musiała teraz mówić, że to było złe i dlatego nie będę przepraszać - powiedziała.

- Obecne wypowiedzi Merkel są bardzo godne ubolewania

- powiedział ambasador. - Ponieważ bez uczciwej, całościowej oceny polityki Niemiec wobec Rosji nie jest możliwe wyciągnięcie właściwych wniosków co do przyszłych relacji z Moskwą i powstrzymanie jej agresji - dodał.

Ukraińcy są przekonani, że stanowisko Niemiec w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO i perspektywy przystąpienia do UE, ich wieloletnia odmowa dostaw broni po aneksji Krymu oraz forsowanie gazociągu Nord Stream 2 aż do wojny "zachęciły Putina do ataku na Ukrainę".

Co jeszcze mówiła Merkel?

Polityk CDU podkreśliła, że inwazja Rosji na sąsiedni kraj jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego w historii Europy po zakończeniu II wojny światowej.

Merkel wspomniała o łamaniu praw człowieka wobec ludności cywilnej. - Bucza jest przykładem tego horroru - powiedziała była kanclerz, cytowana przez "Bild".

Małym, ale wspaniałym promykiem nadziei "w tym bezgranicznym smutku" jest jednak ogromne wsparcie dla Ukraińców ze strony wielu krajów sąsiednich, takich jak Polska i Mołdawia - zauważyła Merkel.

- Nigdy nie powinniśmy uważać pokoju i wolności za coś oczywistego - podkreśliła.

 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo