Szef białoruskiego MSZ straszy polską zaporą na granicy. Żaryn ujawnia: to operacja hybrydowa w interesie Rosji

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych ujawnia, że przeciwko Polsce prowadzona jest kolejna odsłona operacji hybrydowej. Tym razem w działania włączył się szef białoruskiej dyplomacji, a za cel obrano budowaną na granicy Polski z Białorusią zaporę. Stanisław Żaryn nie ma najmniejszych wątpliwości, co do tego, że cała kampania dezinformacyjna jest elementem zakrojonych na szeroką skalę działań hybrydowych realizowanych w interesie Rosji.

Fot. twitter.com/straz_graniczna

Żaryn odniósł się na Twitterze do wypowiedzi szefa białoruskiej dyplomacji Uładzimira Makieja. 

Szef białoruskiego MSZ W. Makiej wyraził „zaniepokojenie” budową przez Polskę zabezpieczeń granicznych, które stanowić mają „poważne zagrożenie” dla ekosystemu Puszczy Białowieskiej. […] Władze Białorusi kolejny raz wykorzystują propagandę przeciwko budowie zapory na polsko-białoruskiej granicy; działania dezinformacyjne mają utrudniać finalizację projektu kluczowego dla bezpieczeństwa Polski.
- podkreślił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Panicznie boją się zapory granicznej

Jak wyjaśnił, „Makiej zarzuca Polsce naruszenie zapisów Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Ochrony Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego i kontynuowanie prac bez konsultacji ze stroną białoruską”.

Mińsk oczekuje zaprzestania prac na odcinku granicznym, usunięcia zainstalowanej już bariery i rozpoczęcia procesu naprawy szkód wyrządzonych systemom ekologicznym tego obiektu.
- podkreślił Żaryn.

W ocenie rzecznika ministra koordynatora służb jest to „kolejna próba wykorzystania kłamstw i działań propagandowych do wymuszenia na Polsce, by wstrzymała budowę zapory granicznej, która powstaje w związku z operacją hybrydową Białorusi przeciwko Polsce”.

Rząd RP rozpoczął instalowanie zapory granicznej w reakcji na sztuczny szlak migracyjny stworzony przez służby reżimu Łukaszenki. Działania Mińska miały na celu destabilizację Polski. Operacja trwa do dziś.
- zwrócił uwagę Żaryn.

Operacja w interesie Rosji

Jak podkreślił, reżim Alaksandra Łukaszenki swoje działania prowadzi w interesie Rosji. 

Operacja hybrydowa, wzmacniana dezinformacją, jest prowadzona w interesie Rosji.
- ostrzegł Żaryn.

Budowa zapory fizycznej, która stanie na 187-kilometrowym odcinku granicy z Białorusią, rozpoczęła się 25 stycznia. Ma zostać ukończona do końca czerwca. Oprócz tego na 202 kilometrach granicę będzie zabezpieczać bariera elektroniczna. Jest już gotowy jej projekt, niedługo ruszy budowa.

 

 Źródło: niezależna.pl, PAP, Twitter

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo