Nowe propozycje programowe PiS. Wojewoda lubelski zwraca uwagę na dwie ważne kwestie

W Markach pod Warszawą odbyła się dziś konwencja PiS, podczas której prezes Jarosław Kaczyński zaprezentował główne kierunki działań partii i koalicji rządzącej, przed kolejnymi wyborami parlamentarnym. Wojewoda lubelski Lech Sprawka rozmowie z portalem Niezalezna.pl wskazał najważniejsze, jego zdaniem, kwestie. - Jeśli chodzi o programy socjalne, kontynuację tych programów i zapowiedzi kolejnych, to są one jak najbardziej oczekiwane, tym bardziej, że dotyczą przede wszystkim środowiska osób najuboższych i najsłabszych - ocenił. Dodał, że istotna w jego opinii jest również zapowiedź zdecydowanej walki z inflacją, w tym z rosnącymi obciążeniami kredytowymi.

twitter.com/@CzarnekP

Kaczyński w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na dotychczasowy dorobek rządów Zjednoczonej Prawicy, na zwiększenie wydatków na rodzinę, obronność i inwestycje, w tym strategiczne, jak CPK, czy przekop Mierzei Wiślanej. Podkreślił, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie znaczący wzrost dochodów budżetowych w ostatnich latach. 

Szef PiS przyznał jednocześnie, że nie wszystkie zamierzone wcześniej pomysły skończyły się sukcesem, podając jako przykład program „Mieszkanie Plus”, ale jednocześnie zwrócił uwagę na konieczność dalszego inwestowania w „Polskę regionalną”. 

Kaczyński zapowiedział rozpoczęcie „objazdu po kraju” i bezpośrednich spotkań z wyborcami, wzywając polityków tej partii do pełnej mobilizacji. 

Zdaniem wojewody lubelskiego Lecha Sprawki wszystkie kwestie podniesione na dzisiejszej konwencji przez premiera Kaczyńskiego są niezmiernie ważne, zarówno te w zakresie polityki wewnętrznej, jak i zagranicznej, „ze szczególnym uwzględnieniem kwestii związanych z Ukrainą”.

- Jeśli chodzi o programy socjalne, kontynuację tych programów i zapowiedzi kolejnych, to są one jak najbardziej oczekiwane, tym bardziej, że dotyczą przede wszystkim środowiska osób najuboższych i najsłabszych. To dla nich tak naprawdę największe znaczenie ma polityka w tym zakresie, szczególnie jeśli mówimy o seniorach, jeśli mówimy o dzieciach. To są te dwie grupy, które wymagają szczególnej troski

- zauważył nasz rozmówca.

Zdaniem wojewody lubelskiego, niezmiernie ważnym elementem związanym z polityką socjalną „są dwie kwestie podniesione przez premiera Kaczyńskiego”, czyli kwestia walki z inflacją i zapowiedź ograniczenia wzrostu cen węgla. - To dotyczy niewątpliwie m.in. części seniorów – powiedział, dodając, że za równie ważne kwestie uważa te, które są związane z obciążeniami kredytowymi i w związku z tym wzrastającymi stopami procentowymi tych kredytów.

Nawiązując do kwestii tzw. Polski „powiatowej”, zwrócił uwagę, że województwo lubelskie jest szczególnym beneficjentem zmiany polityki realizowanej przez Zjednoczoną Prawicę, w stosunku do jej poprzedników.

– Warto tu przypomnieć tę słynną polaryzacyjno-dyfuzyjną strategię rozwoju, której ofiarami w ujęciu regionalnym były właśnie regiony Polski wschodniej i południowo wschodniej. Widać ogromną różnicę

– podkreślił.

Jako przykład podał rozstrzygnięcie programu inwestycji strategicznych Polskiego Ładu, gdzie województwo lubelskie, które jest najuboższym województwem na mapie Polski partycypuje w ponadprzeciętny sposób. - Udział środków jakie otrzymało nasze województwo w stosunku do całego kraju, to 8,4 proc., a udział populacji województwa lubelskiego w populacji całego kraju wynosi 5,5 proc. – wyjaśnił.

- Widać więc, że strategia zrównoważonego rozwoju, jako przeciwwaga do strategii naszych poprzedników jest realizowana w praktyce. W praktyce związanej z inwestycjami strategicznymi, także w ponadprzeciętnej partycypacji, jeżeli chodzi o nowy fundusz rozwoju dróg lokalnych. Przykłady można by mnożyć – mówił, podając za przykład budowę infrastruktury drogowej. - Województwo lubelskie jest obecnie największym placem budowy, jeśli chodzi o drogi ekspresowe. Via Carpatia, droga ekspresowa, S17, kontynuacja drogi S12

– to znaczące przedsięwzięcia – przekonywał.

Jako jeden z przykładów inwestycji przedstawił ostanie decyzje na poziomie Polskiej Grupy Energetycznej dot. przeniesienia Grupy do Lublina. - To są te sygnały i dowody na to, że strategia zrównoważonego rozwoju, która wybrzmiała dzisiaj w czasie wystąpienia premiera Kaczyńskiego widoczna jest nie tylko w deklaracjach, ale i w czynach – zaznaczył.

Odnosząc się do wezwania szefa PiS dot. „objazdu po kraju” i bezpośrednich spotkań z wyborcami, Lech Sprawka przyznał, że „nic nie zastąpi bezpośredniej rozmowy z ludźmi”. – Nawet jeżeli dotyczy to węższego kręgu osób niż kręgu dostępnego przez media społecznościowe czy inne rodzaje mediów, to bezpośrednia rozmowa promieniuje na członków rodzin, na znajomych – przekonywał nasz rozmówca, dodając, że sam brał w takich objazdach udział.

- Z jednej strony jest to szansa dla sprawujących aktualnie władze na przekazanie wprost informacji na temat realizowanych programów, uzasadnienia realizacji, bo tutaj wielokrotnie są pewne niedomówienia. Z drugiej strony spotkanie te dają możliwość odbierania sygnałów do centrum, ponieważ niekiedy na takich nawet małych spotkaniach pojawiają się ciekawe propozycje rozwiązań

- tłumaczył Sprawka.

- Przez ostanie dwa lata ze względu na ciąg sytuacji kryzysowych te kontakty w takiej bezpośredniej interakcji znacznie spowolniły. Uważam, że to znakomite posunięcie, które daje szansę na budowanie podstaw do najbliższej kampanii wyborczej – dodał. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Prawo i Sprawiedliwość #konwencja PiS

Przemysław Obłuski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo