Pierwsza w tym roku piesza pielgrzymka dotarła na Jasną Górę

Do sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze dotarła dziś pierwsza w tym roku piesza pielgrzymka. W sześciodniowej wędrówce z Łowicza do Częstochowy uczestniczyło około 220 osób. Pielgrzymkę, której korzenie sięgają XVII wieku, zorganizowano po raz 367.

Pierwsza w tym roku piesza pielgrzymka dotarła do sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze
twitter.com/@JasnaGoraNews

Zgodnie z tradycją grupa pątników z diecezji łowickiej nazywana jest "jaskółką" pieszych pielgrzymek – wchodzi na Jasną Górę jako pierwsza, otwierając niejako letnie pielgrzymowanie do Częstochowy.

"Skoro jaskółka, jak mówią paulini, już jest - to znak, że sezon rozpoczęty"

- napisali gospodarze częstochowskiego sanktuarium, ojcowie paulini, na jasnogórskim Twitterze.

Pątnicy z diecezji łowieckiej pielgrzymowali pod hasłem "Posłani w pokoju Chrystusa", zaś intencją ich sześciodniowej wędrówki była modlitwa "o pokój w sercach i na świecie".

W całym ubiegłym roku na Jasną Górę w 220 pieszych pielgrzymkach przyszło prawie 74 tys. pątników. Dotarło też ponad 200 grup rowerowych i 15 biegowych. Ogółem w 2021 r. sanktuarium odwiedziło ok. 1,6 mln pielgrzymów i turystów, wobec niespełna 1 mln w pandemicznym roku 2020. Rok wcześniej, w 2019 r., sanktuarium w Częstochowie odwiedziło 4,4 mln wiernych.

Łowiczanie przybywają na Jasną Górę zawsze w wigilię Zielonych Świątek – obchodzonej w najbliższą niedzielę uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Część pielgrzymów wchodzi na Jasną Górę w tradycyjnych strojach łowickich. Przy bramie wejściowej na Jasną Górę pielgrzymi oddali hołd Prymasowi Tysiąclecia, bł. kard Stefanowi Wyszyńskiemu.

Korzenie łowickiej pielgrzymki sięgają 1656 roku, kiedy mieszkańcy postanowili pójść na Jasną Górę, aby podziękować Królowej Korony Polskiej za uratowanie kraju od potopu szwedzkiego.

Jak wynika z danych Urzędu Miasta w Częstochowie, w czerwcu na Jasną Górę dotrze w sumie - oprócz pielgrzymki łowickiej - także 15 innych pieszych pielgrzymek, a w nich ok. 1,7 tys. osób. Przybędą m.in. pielgrzymi z Krzyżowa, Kędzierzyna-Koźla, Miedźna, Lublińca, Koszęcina, Olesna, Olsztyna, Mysłowic, Wodzisławia Śląskiego, Pszczyny, Paniówek, Katowic i Knurowa.

Przedstawiona przez częstochowski magistrat statystyka częstochowskich pielgrzymek obejmuje tylko te zorganizowane grupy, które zgłosiły zamiar wejścia - z reguły wraz z potrzebą zabezpieczenia przejścia przez miasto określoną trasą - i o których informacje posiada Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta. Nie obejmuje ona pielgrzymów indywidualnych ani grup przybywających samochodami prywatnymi, autokarami czy pociągami.

Wzmożenie ruchu pielgrzymkowego widać w Częstochowie już od czerwca, jednak to sierpień jest zwyczajowo najintensywniejszym okresem sezonu pątniczego. Szczyt pielgrzymkowy oznacza mobilizację służb miejskich i policji, dbających m.in. o zabezpieczenie tras wejść poszczególnych grup do miasta, zapewnienie opieki medycznej, przenośnych toalet, dostępu do wody pitnej.

Kulminacja szczytu pielgrzymkowego nastąpi 14 sierpnia - w okresie przed pandemią tym dniu w pieszych pielgrzymkach z reguły wchodziło do miasta nawet 20-25 tys. osób; niewiele mniej przybywało do Częstochowy dzień wcześniej. 15 sierpnia pielgrzymi biorą udział w uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kolejnym dniem szczytu pieszych wejść jest co roku 25 sierpnia, kiedy do Częstochowy przychodzi kilkanaście tysięcy pątników przed obchodzonym 26 sierpnia świętem Matki Bożej Częstochowskiej.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Częstochowa #Polska #pielgrzymka

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo