"Komunistyczno-lewacki prąd zwyciężył". Prezydent wspomina odwołanie rządu Jana Olszewskiego

Andrzej Duda w swoim przemówieniu powrócił do 4 czerwca 1992 r. To właśnie blisko 30 lat temu przeprowadzona została "nocna zmiana", w trakcie której odwołano rząd Jana Olszewskiego. - Obalono rząd w brutalny sposób - powiedział prezydent RP.

Jan Olszewski
YouTube; print screen Polska Kronika Filmowa

4 czerwca 1989 r. Polacy byli przekonani, że w pierwszych wolnych wyborach raz na zawsze zostali odsunięci od władzy komuniści, za którymi stały służby specjalne. Trzy lata później okazało się jednak, że bezpieka miała się bardzo dobrze – podczas nocnego głosowania zostaje pozbawiony władzy rząd Jana Olszewskiego, który chciał przeprowadzić lustrację i dekomunizację.

Do wydarzeń sprzed 30 lat powrócił dziś w przemówieniu prezydent Andrzej Duda. 

- To, co nastąpiło później, po wyborach czerwcowych i było wielką szansą, skończyło się kolejnego 4 czerwca, kiedy obalono rząd Jana Olszewskiego w brutalny sposób, kiedy tak naprawdę komunistyczno-lewacki prąd zwyciężył, pokonują tych, którzy chcieli rzeczywiście wolnej, w pełni niepodległej, suwerennej Polski w tamtym momencie

- powiedział Duda w Belwederze podczas uroczystości wręczenia odznaczeń osobom zasłużonym w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Prezydent dodał:

To była porażka, z wielkiej nadziei opóźniono rozwój prawdziwie demokratycznej, prawdziwie wolnej Polski o kolejne lata. Później borykaliśmy się i często do dzisiaj borykamy się z całym szeregiem problemów 

Andrzej Duda mówił też o sędziach "umoczonych w PRL", którzy wciąż orzekają w sądach. Nazwał to skandalem.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Jan Olszewski #Andrzej Duda

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo