Niedługo 40. miesięcznica

  

- Swoją obecnością podczas comiesięcznych obchodów tragedii smoleńskiej i modlitwą przywracamy wartość słowom „Bóg, Honor, Ojczyzna” – mówi Daniel Górnicki, harcerz ZHR.

– Staram się co miesiąc uczestniczyć w obchodach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej. Obecność na mszy św. akurat tego dnia jest dla mnie szczególnie ważna – mówi nam Górnicki.

Zwraca uwagę na to, że kazania wygłaszane przez księży podczas mszy św. w kolejne miesięcznice pomagają zrozumieć to, co obecnie dzieje się w kraju. – Nawiązania do nauczania Jana Pawła II czy homilii ks. Jerzego Popiełuszki rozwijają ludzi, którzy przychodzą, by uczcić pamięć zmarłych – dodaje. 10 sierpnia, jak co miesiąc, w Warszawie zostanie odprawiona msza św. i odbędzie się Marsz Pamięci z okazji 40. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Więcej udogodnień dla rodziców w firmach. Pracodawcy chętnie dopasowują swoje oferty

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/towbar

  

Rośnie liczba firm pomagających rodzicom łączyć obowiązki zawodowe z opieką nad małym dzieckiem. Ale wciąż dla wielu osób to spore wyzwanie - pisze dzisiaj "Rzeczpospolita".

"Większość pracujących mam, bo 68,4 proc., bez większych trudności godzi życie zawodowe z rodzinnym - wynika z ostatnich badań GUS 'Praca i obowiązki rodzinne'"

- podaje poniedziałkowa "Rz".

Jak zaznacza dziennik, dla pozostałych stanowi to spory problem. Najczęstszymi przyczynami tych trudności są długi czas pracy, wymagający lub męczący rodzaj wykonywanych zadań, nieprzewidywalny lub niekorzystny harmonogram pracy. GUS zapytał m.in. młode mamy, czy mogą decydować, kiedy zaczynają i kończą pracę. Okazało się, że taką możliwość ma tylko 26,6 proc. mam, a około 40 proc. ma prawo do wzięcia wolnego dnia bez wykorzystywania urlopu.

Z badań firmy Hays Poland wynika, że tylko 18 proc. osób wychowujących dzieci dostaje od swojej firmy dodatkowe benefity. 55 proc. nie otrzymuje, a 27 proc. nawet nie wie, czy przysługują im jakieś benefity.

Gazeta dodaje, że część pracodawców dopasowuje swoją ofert dla pracowników. Z badań Hays Poland wynika, że już ponad 40 proc. z nich oferuje możliwość pracy elastycznej, czyli np. możliwość skorzystania z przerwy w pracy na załatwienie prywatnych spraw, pracę zdalną, ruchomy czas rozpoczęcia i zakończenia pracy. Jedna na dziesięć firm deklaruje, że pula dni urlopowych dla pracowników jest większa niż przewidziana w kodeksie pracy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl