Ursula von der Leyen po spotkaniu z prezydentem i premierem. Kiedy środki z KPO trafią do Polski?

- Pieniądze bedą wypłacone, w momencie, gdy reformy i inwestycje zostaną dokonane. - oznajmiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, odnosząc się do wypłaty środków dla Polski w ramach Krajowego Programu Odbudowy.

Ursula von der Leyen
Zrzut ekranu (tvpstream.vod.tvp.pl)

Przewodnicząca Komisji Europejskiej złożyła wizytę w Warszawie, gdzie spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Tematem rozmów była wypłata środków dla Polski w ramach Krajowego Programu Odbudowy po pandemii koronawirusa.

Po spotkaniu, Ursula von der Leyen wzięła udział w konferencji prasowej razem z polskim prezydentem oraz premierem.

"Wojna na Ukrainie trwa z tragicznymi konsekwencjami. Uciekły miliony osób. W obliczu ruin i chaosu, przestępstw Putina, naszą największą siłą jest solidarność z ludźmi, który uciekają przed wojną. Z tego miejsca chcę podziękować Polakom z całego serca. Historia nigdy nie zapomni ich solidarności. Co więcej, potrzebujemy solidarności z państwami, takimi jak Polska, które są obiektem szantażu energetycznego Kremla. My nie akceptujemy szantażu, dlatego KE zdecydowała się wprowadzić specjalny plan, który pozwoli pozbyć się uzależnienia się od rosyjskich dostaw. Chodzi o to, by uniezależnić się od surowców energetycznych z Moskwy oraz pozyskać innych dostawców."

- oznajmiła von der Leyen.

Polska otrzyma środki z KPO?

Jak zaznaczyła polityk - warunków, które muszą być spełnione, aby odblokować środki dla Polski, jest wiele. 

"Ważny filar to ogromne inswestycje w odnawialne źródła energii. Jest ona produkowana lokalnie, tworzy miejsca pracy i dokładnie robicie to tutaj w PSE. Jesteście częścią przyszłości UE, przyszłości, w której wiatr będzie odgrywał olbrzymią rolę. To jest UE kolejnej generacji."

- zapowiedziała.

"KPO stara się wzmocnić tkankę gospodarczą i społeczną w Polsce - opieka nad dziećmi, lepszy dostęp dla matek do rynku pracy, a także wsparcie mniejszych przedsiębiorstwo."

- przyznała.

Jak zawsze o polskiej praworządności...

Ursula von der Leyen poruszyła kwestie sądownictwa i praworządności w Polsce. Wymieniła warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby Bruksela odblokowała środki dla Polski.

"Kontrowersyjne wykroczenia dyscyplinarne te zgłoszone przez TSUE, muszą zostać wycofane."

- wymieniała.

"Prawo przewiduje, że te pieniądze muszą być wydawane zgodnie z naszymi normami. Ostatecznie to obywatele UE są właścicielami tych pieniędzy."

- powiedziała.

Kiedy Polska otrzyma pieniądze?

Przewodnicząca KE powiedziała, że pierwsza wypłata wsparcia dla Polski będzie możliwe, kiedy wszystkie reformy i inwestycje zostaną dokonane.

"Nasze poparcie jest ważnym krokiem w kierunku wypłaty ponad 35 mld euro na rzecz Polski; pieniądze będą wypłacane, kiedy reformy i inwestycje zostaną dokonane."

- oznajmiła.

 

 Źródło: niezalezna.pl, tvpstream.vod.tvp.pl

 

#Komisja Europejska #Krajowy Plan Odbudowy #Polska #Unia Europejska #Ursula von der Leyen #Mateusz Morawiecki #Andrzej Duda

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo