Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Prezydium KRS zaniepokojone poprawkami przyjętymi przez Senat. Padły słowa o "odwetowym charakterze"

Prezydium KRS wyraziło w oświadczeniu zaniepokojenie poprawkami senackiej większości do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. - Zasadnicze zastrzeżenia budzi tryb wprowadzenia omawianych zmian, procedowanych z pominięciem KRS i naruszeniem przysługujących jej uprawnień do opiniowania projektów aktów normatywnych dotyczących sądownictwa i sędziów - wskazano w stanowisku.

Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

"Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa wyraża zaniepokojenie przyjętymi uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 czerwca 2022 r. poprawkami do ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym, przede wszystkim zaś zawartymi w nich rozstrzygnięciami odnoszącymi się do sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądy Najwyższego i wydanych w tej Izbie orzeczeń" - piszą sędziowie z KRS. 

Oświadczenie Prezydium KRS zamieścił na Twitterze sędzia Sądu Najwyższego, Kamil Zaradkiewicz.

Ich zdaniem, w poprawkach naruszono zasadę nieusuwalności sędziego.

- "Radykalizm i otwarcie represyjny, a wręcz odwetowy charakter (...) rozwiązania stanowi zerwanie ciągłości tradycji kultury prawnej niepodległej Rzeczypospolitej"

- wskazali sędziowie. Dodali, że rozwiązaniem może być tylko "przeniesienie sędziego do innego sądu albo w stan spoczynku z pozostawieniem mu pełnego uposażenia".

- Uchwalone przez Senat przepisy z całą oczywistością powyższą zasadę naruszają, wprowadzając grupowe złożenie sędziów z urzędu połączone z pozbawieniem ich wszelkiego uposażenie, co więcej - nawet nie w związku ze zniesieniem sądu, ale przekształceniem jego wewnętrznej struktury - wskazano.

Zaniepokojenie Prezydium KRS wywołała również poprawka dotycząca unieważnienia orzeczeń ID.

- Rozwiązanie to istotnie destabilizuje obrót prawny

- oceniono i wskazano, że w konsekwencji może naruszyć zasadę zaufania obywateli do państwa.

- Zasadnicze zastrzeżenia budzi tryb wprowadzenia omawianych zmian, procedowanych z pominięciem KRS i naruszeniem przysługujących jej uprawnień do opiniowania projektów aktów normatywnych dotyczących sądownictwa i sędziów

- napisano w oświadczeniu, pod którym widnieje podpis przewodniczącej KRS, sędzi Dagmary Pawełczyk-Woickiej.

Zgodnie z senackimi poprawkami 33 kandydatów na sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej byłoby losowanych spośród sędziów mających co najmniej 7-letni staż orzekania w Sądzie Najwyższym. Poprawki przewidują też uznanie za nieważne i pozbawione skutków prawnych wszystkich orzeczeń zapadłych w Izbie Dyscyplinarnej. Zawieszeni przez te Izbę sędziowie mieliby powrócić na swoje stanowiska i przez kolejne trzy lata nie mogliby być przeniesieni do innego wydziału bez ich zgody. Zgodnie z poprawkami sędziowie Izby Dyscyplinarnej mieliby przestać orzekać w SN w dniu wejścia w życie noweli bez możliwości przejścia w stan spoczynku.

Nowela przewiduje również "test bezstronności i niezawisłości sędziego", który w zamierzeniu prezydenta ma dać każdemu obywatelowi prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd. Wniosek o zbadanie wymogów niezawisłości i bezstronności ma mieć prawo złożyć strona lub uczestnik postępowania. Na mocy senackich poprawek rozszerzono kryterium możliwości składania wniosku o ten test poprzez usunięcie przepisu przesądzającego, że "okoliczności towarzyszące powołaniu sędziego nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do podważania orzeczenia wydanego z udziałem tego sędziego lub kwestionowania jego niezawisłość i bezstronności".

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo