Wspólna zielona przyszłość

To jedyna tego typu inicjatywa w Polsce. Organizowany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie plebiscyt ekologiczny „Wspólna zielona przyszłość” – bo o nim mowa, ma na celu wyłonienie najbardziej wartościowych i nowatorskich projektów związanych z ochroną przyrody.

Zdjęcie dodane przez G/pexels.com

Celem organizowanego przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie plebiscytu jest docenienie interdyscyplinarnych aktywności związanych z ochroną środowiska i klimatu, ekologią, wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii czy racjonalnym zarządzaniem surowcami naturalnymi. 

Nagrody w plebiscycie przyznane zostaną w trzech kategoriach:

  • badania naukowe (prace licencjackie, magisterskie, doktorskie i pracowników naukowych), inicjatywy samorządowe 
  • zielone technologie. 

Na zwycięstwo mogą liczyć projekty, które wyróżniają się pod względem innowacyjności oraz wpływu na społeczeństwo i najbliższe otoczenie. Szczegółowe cele związane z oceną poszczególnych projektów określa regulamin konkursu, zamieszczony na stronie internetowej ekoplebiscyt.uksw.edu.pl. Tam dostępny jest także formularz zgłoszeniowy. 

UKSW ma ogromne doświadczenie w badaniu i tworzeniu nowatorskich rozwiązań technologii cyfrowych na rzecz ochrony środowiska, ekologii i inżynierii środowiska. Posiadamy cenne zaplecze badawczo-rozwojowe w postaci Centrum Laboratoryjnego Nauk Przyrodniczych oraz Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego w Dziekanowie Leśnym. Naturalnym, kolejnym krokiem jest integracja organizacji i inicjatyw ekologicznych, którą podejmujemy w ramach tego plebiscytu.
- podkreśla rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski. 

Zgłoszone projekty ocenione zostaną przez kapitułę konkursową, w której znaleźli się wybitni naukowcy z kilku polskich ośrodków badawczych.

Kryzys klimatyczny i zdobycie niezależności od paliw kopalnych jest wielkim i pilnym wyzwaniem dla świata i dla Polski. Jeszcze mocniej pokazała to wojna w Ukrainie. Dlatego tak ważne jest, aby wspierać innowacje i projekty, które przybliżają nas do zielonej przyszłości, a jednocześnie mają pozytywny wpływ na swoje otoczenie społeczne. Katolicka Nauka Społeczna od dawna podkreśla, że nowe rozwiązania będą trwałe wtedy, gdy będą nie tylko chronić przyrodę, ale także wspierać ludzi i wspólnoty, w których żyją.
- mówi Piotr Abramczyk, prezes Fundacji Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. 

Udział w plebiscycie jest bezpłatny. Zgłoszenia nasyłać można do 31 sierpnia br. Ogłoszenie laureatów nastąpi podczas uroczystej gali, która odbędzie się w listopadzie. 

Plebiscyt ekologiczny organizowany jest we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Samorządem Województwa Mazowieckiego oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem plebiscytu jest Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska oraz m.in. firma energetyczna Fortum.

 

 


Źródło: Niezalezna.pl, uksw.edu.pl

#zielona przestrzeń

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo