Jacek Sasin dla "Gazety Polskiej": Proces odbudowy Ukrainy wymaga od Polski dużych inwestycji

- Jesteśmy krajem położonym najbliżej rynku ukraińskiego, więc powinniśmy być swego rodzaju bazą wypadową, dzięki której Ukraina zostanie odbudowana. Cały transport towarów na Ukrainę będzie odbywał się przez Polskę. To wymaga od nas jeszcze lepszego przygotowania infrastrukturalnego, inwestycji - powiedział w wywiadzie z Tomaszem Sakiewiczem dla "Gazety Polskiej" wicepremier, minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

W rozmowie z Tomaszem Sakiewiczem minister podkreślił, że Polska pozostaje dużym rynkiem pracy.

- Kraje zachodniej Europy borykają się z brakiem rąk do pracy. U nas mamy jeszcze te zasoby kadrowe, które są dodatkowo wzmacniane m.in. dzięki uchodźcom. Rynek wzbogaca się w ten sposób - powiedział Jacek Sasin.

- Tworzenie nowych inwestycji będzie więc bezpieczne, ponieważ są chętni, którzy mogą być zatrudnieni w tych miejscach. Mamy również ludzi dobrze przygotowanych, wykształconych. Warto zwrócić uwagę, że Polacy są narodem pracowitym, wydajnym. To również nasz atut. Chcemy więc pokazać, że lokowanie dużych inwestycji w Polsce opłaca się wszystkim. Opłaca się nam, ale także Europie, dużym firmom międzynarodowym

- dodał.

- Przekonujmy partnerów, że opłaca im się współpracować z Polską jako krajem leżącym przy strefach produkcyjnych. Przekonujmy do rozpoczęcia znaczących inwestycji przede wszystkim energetycznych - ocenił Tomasz Sakiewicz.

- Chodzi o energetykę, ale też o nowoczesne technologie. Wspomniane dwie dziedziny są najbardziej przyszłościowe. Liczymy również na to, że wojna na Ukrainie nie stanie się konfliktem, który będzie ciągnął się latami. Koniec wojny zrodzi duże wyzwanie w postaci odbudowy Ukrainy - wskazał Sasin.

Pytany, czy Polska stanie się hubem pomocowym, wicepremier Jacek Sasin odpowiedział:

- Jesteśmy krajem położonym najbliżej rynku ukraińskiego, więc powinniśmy być swego rodzaju bazą wypadową, dzięki której Ukraina zostanie odbudowana. To będzie działało w obie strony. Cały transport towarów na Ukrainę będzie odbywał się przez Polskę. Zwrócę też uwagę, że port w Mariupolu został zniszczony. Nawet jeżeli Ukraina odzyska te tereny, czego życzę Ukraińcom, to proces odbudowy infrastruktury umożliwiającej eksport towarów z Ukrainy będzie utrudniony. Transport będzie więc realizowany przez Polskę. To wymaga od nas jeszcze lepszego przygotowania infrastrukturalnego, inwestycji. Ale musimy mieć pewność, że te inwestycje będą wykorzystywane właśnie w tym celu, że staniemy się hubem importowo-eksportowym dla Ukrainy. To wymaga dużych nakładów, m.in. w połączenia kolejowe, całą logistykę, budowę portów.

Cały wywiad z wicepremierem Jackiem Sasinem - w najnowszym numerze tygodnika "Gazeta Polska"
 

Tygodnik "Gazeta Polska" dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej
Sprawdź ofertę prenumeraty cyfrowej TUTAJ » prenumerata.swsmedia.pl oraz pod numerem telefonu 605 900 002 lub 501 678 819
 

 


Źródło: Gazeta Polska

Tomasz Sakiewicz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo