Ukraina zadowolona z unijnego embargo na import rosyjskiej ropy

Z zadowoleniem przyjmujemy unijne embargo na import rosyjskiej ropy naftowej; ograniczy to możliwości finansowania wojny przez Moskwę - poinformowało we wtorek MSZ Ukrainy.

pixabay

- Spodziewamy się, że już do końca 2022 roku Rosja straci do 90 procent eksportu ropy do Europy" - czytamy w oświadczeniu ukraińskiego resortu dyplomacji. "Oznacza to, że rosyjska machina wojenna nie otrzyma dziesiątek miliardów dolarów na wojnę przeciwko Ukrainie

- napisano.

Ponadto MSZ Ukrainy oceniło, że embargo na ropę nie tylko utrudni finansowanie agresji przez Kreml, lecz wzmocni także bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej.

- Szósty pakiet sankcji zawiera również ważne rzeczy, na które Ukraina nalegała od dawna: odłączenie Sbierbanku od SWIFT, zakaz nadawania trzech rosyjskich kanałów telewizyjnych oraz indywidualne sankcje wobec osób fizycznych i prawnych, które miały związek ze zbrodniami wojennymi na Ukrainie

- czytamy w oświadczeniu.

Resort wyraził również rozczarowanie postawą Węgier, których sprzeciw spowodował, że uchwalenie embarga na ropę przeciągnęło się w czasie. Wezwał również Unię Europejską do niezwłocznego rozpoczęcia prac nad siódmym pakietem sankcji, który ma zawierać zakaz importu szeregu rosyjskich towarów oraz inne środki zaproponowane przez Ukrainę. 

 Źródło: PAP, Niezalezna.pl

 

#Ukraina

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo