Czego nie lubią komary? Sposoby na odstraszanie komarów w domu i ogrodzie

Zmorą w okresie letnim szczególnie wieczorami są komary, które potrafią uprzykrzyć czas spędzany na tarasie czy balkonie. Sposobów na walkę z tymi owadami jest dużo. Z komarami można walczyć m.in. poprzez świece zapachowe, spirale, spraye. Naturalnym sposobem na odstraszanie niechcianych towarzyszy jest posadzenie roślin, które zawierają olejki eteryczne i wydzielają specyficzny zapach.

Zdjęcie dodane przez cottonbro

Zioła, które odstraszą komary?

W sezonie letnim zawsze poszukujemy sposobu na walkę z komarami. To one sprawiają, że niechętnie spędzamy ciepłe wieczory na tarasie czy balkonie. Najbardziej naturalne sposoby na odstraszanie tych owadów to zioła zasadzone w ogrodzie, a nawet w doniczkach.

Melisa i mięta – te zioła zajmują numer jeden w odstraszaniu komarów. Ładnie pachną i nie są wymagające w uprawie. 
Komarzyce – posiada intensywny zapach i może być rośliną ozdobną. Roślina ta najbardziej lubi półcień, w miejscach nasłonecznionych może zostać poparzona od słońca. 
Szałwia – roślina, która lubi słoneczne stanowiska i gleby bogate w wapń.
Rozmaryn – lubi słońce i gleby zasadowe, dobrze znosi susze.
Koper włoski i bazylia – te zioła lubią stanowiska słoneczne i dość wilgotne, osłonięte od wiatru. Olejki zawarte w bazylii działają toksycznie na larwy komarów.

Kwiaty, które odstraszają komary?

Oprócz ziół warto zastanowić się nad kwiatami, których komary wręcz nie znoszą. 

Aksamitki – jedne z łatwiejszych w uprawie kwiatów. Lubią dużo światła i umiarkowane podlewanie (kwiaty idealne dla zapominalskich). Kwitną od lata do później jesieni.
Bodziszek - Dobrze znosi susze i nie lubi przelania. Lubi miejsca nasłonecznione i półcieniste. 
Pelargonia – kwiat ten wydziela olejki eteryczne o cytrynowym zapachu czego komary nie lubią. 

Krzewy, które odstraszają komary

Kocimiętka – krzew o niebiesko-fioletowych kwiatach. Kwitnie przez cały sezon letni. Wytwarza olejek – nepetalakton o zapachu podobnym do kocich feromonów, z tego powodu wzbudza zainteresowanie kotów, ale i skutecznie zniechęca komary do przebywania w jego pobliżu. 
Lawenda - olejek eteryczny zawarty w tej roślinie – linalol ma przyjemny zapach dla człowieka, jednak u komarów przeciąża ich narządy węchowe, co powoduje, że nie chcą przebywać w jej pobliżu.
Mirt zwyczajny – krzew o niewielkich białych kwiatach. Jest to roślina doniczkowa, którą latem możemy wystawić na zewnątrz. Olejki eteryczne z mirtu skutecznie odstraszają komary.

Drzewa, które odstraszają komary

Surmia bignoniowata – posiada duże sercowate liście, a drobne białe kwiaty są zebrane w duże wiechy. Olejki eteryczne wytwarzane przez tę roślinę nie są wyczuwalne dla ludzi, natomiast dla komarów zapach ten jest drażniący. 

 

 Źródło: gemini.pl, niezalezna.pl

#co odstraszy komary #jakie zioła na komary #melisa na komary #kocimiętka #jak odstraszyć komary

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo