75. festiwal filmowy w Cannes. Jerzy Skolimowski nagrodzony

Jerzy Skolimowski został laureatem nagrody specjalnej jury 75. festiwalu filmowego w Cannes za film „IO”. Gratulacje przekazał mu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Jerzy Skolimowski
twitter.com/@kylebuchanan

W sobotę „IO” Jerzego Skolimowskiego oraz „The Eight Mountains” Charlotte Vandermeersch i Felixa van Groeningena otrzymały ex aequo nagrodę jury podczas uroczystej gali zamknięcia 75. festiwalu w Cannes.

O czym jest "IO"?

„IO” nawiązuje do filmu „Na los szczęścia, Baltazarze!” Roberta Bressona, zaliczanego do klasyki kina francuskiego. Tytułowym bohaterem jest osiołek, który występuje w cyrku z młodą artystką o pseudonimie Kasandra (Sandra Drzymalska). Dziewczyna troskliwie się nim opiekuje, a IO darzy ją bezwarunkową miłością. Niestety, kiedy po demonstracji przeciwników wykorzystywania zwierząt do cyrku wkraczają komornicy, owa dwójka musi się rozdzielić. Osiołek trafia do stajni, a później jeszcze kilkakrotnie zmienia właścicieli.

Współscenarzystką i współproducentką filmu jest Ewa Piaskowska. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek (część z nich zrealizowali Michał Englert i Paweł Edelman), za muzykę – Paweł Mykietyn, a za montaż - Agnieszka Glińska. Dystrybutorem obrazu w Polsce została firma Gutek Film.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przekazał Jerzemu Skolimowskiemu gratulacje w opublikowanym na Twitterze wpisie.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#nagroda jury #„IO” #Jerzy Skolimowski #Festiwal w Cannes

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo