Światu grozi głód? "Dotknie około 220 milionów osób"

Głód w rezultacie kryzysu żywnościowego z powodu wojny na Ukrainie dotknie około 220 mln osób na świecie - oświadczył wicedyrektor generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Maurizio Martina.

W wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera” były włoski minister rolnictwa podkreślił, że w ukraińskich portach zablokowanych jest co najmniej 6 mln ton zbóż i około 14 mln ton kukurydzy. Przypomniał, że Ukraina jest ich wielkim światowym producentem.

Już przed wybuchem tego konfliktu głód na świecie nasilał się. Ponad 200 mln osób w 53 krajach znalazło się w 2021 roku w sytuacji ostrego głodu” - zwrócił uwagę Martina.

„Nasze pierwsze szacunki wskazują na wzrost tej liczby ludzi o następnych 18 mln, ale to jasne, że będzie to zależeć od rozwoju konfliktu”.

Wicedyrektor FAO poinformował, że wartość eksportu ukraińskich zbóż do Europy wyniosła w 2020 roku około 5,4 mld euro.

Jeśli chodzi o kraje rozwijające się, sytuacja jest znacznie bardziej delikatna i niepokojąca; co najmniej 36 z 55 państw, gdzie panuje kryzys żywnościowy, zależy od eksportu z Ukrainy i Rosji” - wyjaśnił rozmówca włoskiej gazety.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#wojna #głód

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo