MEDIA: Scholz i Macron rozmawiali z Putinem. Pojawił się szantaż i groźba eskalacji konfliktu

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiali z prezydentem Władimirem Putinem - informują media, powołując się na służby prasowe Kremla. W komunikacie przekazano, że rozmowa dotyczyła „bieżących aspektów sytuacji na Ukrainie”. Pojawił się też element szantażu ze strony prezydenta Rosji.

fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

80-minutowa rozmowa - zainicjowana przez Scholza i Macrona - dotyczyła trwającej wojny Rosji z Ukrainą oraz możliwości jej zakończenia.

Putin miał przekazać liderom państw Unii Europejskiej, że dostawy broni z Zachodu dla broniącej się Ukrainy „stwarzają ryzyko destabilizacji i eskalacji konfliktu oraz pogłębiają kryzys humanitarny".

Putin podtrzymuje, że to Kijów zawiesił proces negocjacji ze stroną rosyjską. Uzurpując sobie prawo do decydowania o strefie nadmorskiej przekazał, że jest "gotowy do szukania sposobów na swobodny eksport zboża, w tym z portów czarnomorskich".

Twitterowy profil „Ukraine News Live” informuje, że w rozmowie padł też element szantażu ze strony agresora. Putin miał zaproponować, że Rosja jest gotowa zwiększyć podaż nawozów i produktów rolnych w zamian za zniesienie sankcji.

Scholz i Macron mieli z kolei wezwać Putina bezpośrednich rozmów z Zełenskim i dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. Mieli także upominać się o  natychmiastowe zawieszenie broni i wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium okupowanej Ukrainy - wynika z doniesień z niemieckich kręgów rządowych.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, Twitter

#Ukraina #Rosja #Władimir Putin

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo