Opozycja o "podnoszeniu ręki na samotnych rodziców". W odpowiedzi minister Maląg pokazała kilka liczb

Lewica i Platforma Obywatelska zarzuca partii rządzącej usunięcie możliwości rozliczania się samotnego rodzica wraz z dzieckiem. Na oskarżenia o "łamanie konstytucji" i "podnoszenie ręki na samotnych rodziców" odpowiedziała minister rodziny i polityki społecznej, która pokazała szerszy obraz sprawy.

Zdjęcie ilustracyjne
PEXELS/Daria Obymaha

"Będziemy walczyć skutecznie, by wspólne rozliczanie się rodziców z dziećmi było realnym prawem i by nie była łamana konstytucja z tego powodu" - powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej Monika Falej z Lewicy. "Stajemy murem za matkami w dniu matek" - dodała.

Przywrócenie pełnej ulgi podatkowej dla samotnych rodziców, to również jeden z pomysłów przedstawionych na piątkowym kongresie programowym PO "Pomocna Polska".

"Czyny, nie słowa"

Do pomysłów opozycji odniosła się dziś na Twitterze minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

"Za czasów Donalda Tuska matki samotnie wychowujące dzieci miały maksymalnie ok. 6 tys. zł (2 x kwota wolna ok. 3 tys. zł). Od 1 lipca 2022 będą miały 45 tys. zł (1,5 raza podniesiona kwota wolna 30 tys. zł). To jest skala zmiany myślenia o pomocy rodzicom samotnie wychowującym dzieci"

- napisała minister rodziny i pracy w piątek na Twitterze.

"Wydatki na politykę rodzinną: 2014 -> 30,2 mld zł, 2022 -> 85,8 mld zł. To rząd PiS realnie wspiera rodziny. Czyny nie słowa" - dodała Maląg.

Zmiany dla samotnych rodziców

12 maja br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o PIT, która m.in. ponownie wprowadza dla samotnych rodziców wspólne rozliczenie się z dzieckiem i jednocześnie obniża dolną stawkę PIT z 17 do 12 proc. Zgodnie z nowelą samotni rodzice rozliczający się wspólnie z dzieckiem będą mogli skorzystać z półtorakrotności kwoty wolnej. Senat zajmie się nowelizacją ustawy o PIT na najbliższym posiedzeniu. Zaplanowane jest ono na 8, 9 i 10 czerwca.

Możliwość wspólnego rozliczania PIT przez samotnego rodzica wraz z dzieckiem zlikwidowano 1 stycznia 2022 r. w ramach realizacji Polskiego Ładu. W to miejsce wprowadzono ulgę podatkową w wysokości 1500 zł, niezależną od wysokości dochodów. W związku z tą zmianą do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęły liczne skargi od osób samotnie wychowujących dzieci, które poczuły się pokrzywdzone tą sytuacją.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#samotni rodzice #kwota wolna od podatku #Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej #Marlena Maląg

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo