Będzie nowy traktat pomiędzy Ukrainą a Polską? Nemczinow o perspektywach i członkostwie w UE

O to, czego możemy spodziewać się po nowym porozumieniu polsko-ukraińskim, które ma zastąpić porozumienie z lat 90 Michał Rachoń pytał w programie Minęła 20 ministra Ukrainy Ołeha Nemczinowa. - Ta nowa perspektywa będzie dla nas na płaszczyźnie członkostwa Ukrainy w UE, by północno-wschodnia granica Ukrainy stała się granicą UE, żeby pomiędzy Polską a Ukrainą nie było granicy w takiej postaci, jaka jest teraz - mówił.

PrtSc/ TVP Info

Podczas wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy w Radzie Najwyższej Ukrainy usłyszeliśmy pomysł nowego porozumienia granicznego i traktatu pomiędzy Ukrainą a Polską. Słyszeliśmy też m.in. o projektach związanych z infrastrukturą, transportem i ze ścisłą współpraca pomiędzy Polską a Ukrainą.

O to, czego możemy spodziewać się po nowym porozumieniu, które ma zastąpić porozumienie z lat 90 Michał Rachoń pytał w programie Minęła 20 ministra Ukrainy Ołeha Nemczinowa.

- Pragnę podkreślić, że te wydarzenia, które mają miejsce w przeciągu ostatnich trzech miesięcy, otworzyły zupełnie nową perspektywę dla polsko-ukraińskiej współpracy. Ta nowa perspektywa będzie dla nas na płaszczyźnie członkostwa Ukrainy w UE, by północno-wschodnia granica Ukrainy stała się granicą UE, żeby pomiędzy Polską a Ukrainą nie było granicy w takiej postaci, jaka jest teraz

- mówił. 

Północno wschodnia granica Ukrainy to tereny okupowane przez Federację Rosyjską. Tymczasem były sekretarz stanu USA w Davos Henry Kissinger uważa, że Ukraina powinna zgodzić się na oddanie części swojego terytorium, aby osiągnąć porozumienie pokojowe z Rosją i natychmiast zakończyć trwającą od trzech miesięcy wojnę.

- Te słowa skomentował najlepiej prezydent Zełenski, który powiedział, że odnosi wrażenie, że pan Kissinger żyje nie w roku 2022 a w 1938 i znajduje się nie w Davos a w Monachium

- wskazał.

Całą rozmowę można odsłuchać TUTAJ (od 43 minuty).

 

 


Źródło: niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo