Będzie nowy traktat pomiędzy Ukrainą a Polską? Nemczinow o perspektywach i członkostwie w UE
O to, czego możemy spodziewać się po nowym porozumieniu polsko-ukraińskim, które ma zastąpić porozumienie z lat 90 Michał Rachoń pytał w programie Minęła 20 ministra Ukrainy Ołeha Nemczinowa. - Ta nowa perspektywa będzie dla nas na płaszczyźnie członkostwa Ukrainy w UE, by północno-wschodnia granica Ukrainy stała się granicą UE, żeby pomiędzy Polską a Ukrainą nie było granicy w takiej postaci, jaka jest teraz - mówił.

Podczas wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy w Radzie Najwyższej Ukrainy usłyszeliśmy pomysł nowego porozumienia granicznego i traktatu pomiędzy Ukrainą a Polską. Słyszeliśmy też m.in. o projektach związanych z infrastrukturą, transportem i ze ścisłą współpraca pomiędzy Polską a Ukrainą.
O to, czego możemy spodziewać się po nowym porozumieniu, które ma zastąpić porozumienie z lat 90 Michał Rachoń pytał w programie Minęła 20 ministra Ukrainy Ołeha Nemczinowa.
- Pragnę podkreślić, że te wydarzenia, które mają miejsce w przeciągu ostatnich trzech miesięcy, otworzyły zupełnie nową perspektywę dla polsko-ukraińskiej współpracy. Ta nowa perspektywa będzie dla nas na płaszczyźnie członkostwa Ukrainy w UE, by północno-wschodnia granica Ukrainy stała się granicą UE, żeby pomiędzy Polską a Ukrainą nie było granicy w takiej postaci, jaka jest teraz
- mówił.
Północno wschodnia granica Ukrainy to tereny okupowane przez Federację Rosyjską. Tymczasem były sekretarz stanu USA w Davos Henry Kissinger uważa, że Ukraina powinna zgodzić się na oddanie części swojego terytorium, aby osiągnąć porozumienie pokojowe z Rosją i natychmiast zakończyć trwającą od trzech miesięcy wojnę.
- Te słowa skomentował najlepiej prezydent Zełenski, który powiedział, że odnosi wrażenie, że pan Kissinger żyje nie w roku 2022 a w 1938 i znajduje się nie w Davos a w Monachium
- wskazał.
Całą rozmowę można odsłuchać TUTAJ (od 43 minuty).
Źródło: niezalezna.pl

