Z OSTATNIEJ CHWILI

Katarzyna Kawa przegrała z rozstawioną z numerem trzecim tunezyjską tenisistką Ons Jabeur 4:6, 0:6 w drugiej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu • • •

Rosyjska „cyniczna próba odwrócenia uwagi” w sprawie kryzysu zdrowotnego na Ukrainie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uchwaliła w czwartek rezolucję, w której oceniła, że rosyjskie działania zbrojne na Ukrainie doprowadziły do kryzysu zdrowotnego w tym kraju. Rosjanie zaproponowali swoją wersję rezolucji, która została odrzucona.

Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Za rezolucją opowiedziało się 88 członków WHO, 12 było przeciw, a 53 wstrzymało się od głosu. Równolegle z przyjętą rezolucją Rosja złożyła swój projekt, który został odrzucony w głosowaniu - za rosyjskim dokumentem opowiedziało się 15 głosujących, przeciw - 66. W obu dokumentach wyrażono "głębokie zaniepokojenie trwającym kryzysem zdrowotnym na Ukrainie", ale jedynie w przyjętej rezolucji jako powód tego kryzysu zostaje wymieniona inwazja Rosji na Ukrainę.

Stały przedstawiciel Wielkiej Brytanii przy ONZ w Genewie Simon Manley nazwał projekt rezolucji zaproponowany przez Rosję:

Cyniczną próbą odwrócenia uwagi, przeszkodzenia i zdezorientowania.

Czwartkowe głosowania zbiegły się w czasie z publikacją raportu dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, w którym podkreśla on "druzgocące" konsekwencje rosyjskiej inwazji dla zdrowia na Ukrainie. Wymienia m.in. 235 ataków na infrastrukturę zdrowotną, jak i masowe ofiary śmiertelne wojny oraz zagrażające ludzkiemu życiu zakłócenia w pracy służby zdrowia na Ukrainie.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

##Ukraina

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo