Z OSTATNIEJ CHWILI

Sąd uznał Saleha Abdeslama za winnego zabójstw w atakach terrorystycznych w Paryżu z 2015 roku.  • • • Salah Abdeslam został skazany na dożywocie za udział w zamachach terrorystycznych z listopada 2015 roku.  • • •

Były prezydent Mołdawii chciał uciec z kraju

Były prezydent Mołdawii Igor Dodon, umieszczony we wtorek w areszcie domowym z powodu zarzutów korupcyjnych, planował wyjechać z kraju - poinformowała prokuratura generalna w Kiszyniowie.

Igor Dodon
Autorstwa Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58967538

Prokurator Petru Iarmaliuc powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że Dodon zamierzał wyjechać w czwartek.

Według Iarmaliuca złożony w środę w sądzie przez prokuraturę wniosek o 30-dniowy areszt dla Dodona wynika właśnie z ryzyka, że prorosyjski polityk, który w latach 2016-2020 pełnił urząd prezydenta Mołdawii, będzie chciał uciec z kraju.

- Kiedy rozpoczęto przeszukania domu Dodona powiedział on nam, że wyjeżdża za granicę. W związku ze złożonością tej sprawy i zamieszaniem jego osoby w inne dochodzenie, a także faktem, że jeden z jego wspólników próbował już niszczyć dowody zdecydowaliśmy się go zatrzymać

 - powiedział prokurator.

We wtorek rano mołdawskie służby przeprowadziły przeszukania w domu Dodona oraz na terenie mieszkań członków jego rodziny. Mają one związek z opublikowanym w ostatnich dniach nagraniem z 2019 roku, na którym widać jak lider Partii Socjalistów Republiki Mołdawii odbiera od pochodzącego z tego kraju oligarchy Vlada Plahotniuca, poszukiwanego przez organy ścigania, torbę z pieniędzmi. Środki te, jak przypuszczają śledczy, miały trafić na pensje dla członków ugrupowania Dodona.

Według kiszyniowskiej telewizji TV8 w związku ze stawianymi Dodonowi zarzutami grozi mu do 22 lat więzienia. Zarzuty dotyczą przyjmowania pieniędzy na finansowanie partii politycznej od organizacji przestępczej, zdrady stanu, a także bezprawnego wzbogacenia się.

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo