Z OSTATNIEJ CHWILI

Sąd uznał Saleha Abdeslama za winnego zabójstw w atakach terrorystycznych w Paryżu z 2015 roku.  • • • Salah Abdeslam został skazany na dożywocie za udział w zamachach terrorystycznych z listopada 2015 roku.  • • •

Proboszcz poinformował o niezwykłym odkryciu. Kapsuła czasu odkryta w wieży kościoła

Kapsułę czasu z monetami, medalami, gazetami, fotografią byłego proboszcza oraz katalogami i listami z 1912 i 1852 r. odkryto podczas renowacji wieży kościoła - poinformował w piątek proboszcz kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim ks. Tomasz Lis.

fot. sanktjanow.sandomierz.opoka.org.pl

Ks. Lis powiedział, że kapsułę odnaleziono w ubiegłym tygodniu podczas prac konserwatorskich przy renowacji elewacji świątyni. „Wybudowane zostały rusztowania i został zdemontowany mocno zardzewiały krzyż” - relacjonował ksiądz.

Wyjaśnił, że podczas demontażu poruszono kulą, na której zamontowany był krzyż. Wówczas zebrani usłyszeli, że w środku coś jest.

Usłyszeliśmy, że w środku są przedmioty, więc całość zdejmowaliśmy ze zwiększoną ostrożnością.

Skarby w szklanym naczyniu

Powiedział, że w kuli znajdowały się dwa szklane naczynia oraz paczka. Jedno z naczyń zostało stłuczone najprawdopodobniej podczas montażu pojemnika lub uderzenia pioruna.

Na szczęście najcenniejsze rzeczy były zdeponowane w nieuszkodzonym naczyniu szklanym.

Następnie wymienił zawartość kapsuły: zawierający informacje o powstaniu wieży oraz pracach remontowych list ojców dominikanów z 1852 r., katalogi księży diecezji lubelskiej i zakonu dominikanów z podobnego okresu, list napisany przez ks. proboszcza Michała Zawiszę w 1912 r. wraz ze zdjęciem, kalendarze liturgiczne, gazety, około 140 monet różnego nominału i roku pochodzenia oraz sześć okolicznościowych medali.

Kapsuła wróci do wieży

Proboszcz poinformował, że o znalezisku został zawiadomiony biskup diecezjalny i konserwator zabytków. Potwierdził to Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski. Jego zdaniem jest to cenne odkrycie, które wzbogaca wiedzę o janowskim kościele.

Proboszcz zapowiedział skatalogowanie wszystkich znalezionych artefaktów. Mają one zostać opisane i po zakończeniu prac renowacyjnych na nowo umieszczone w wieży kościoła.

To co znaleźliśmy wróci do kapsuły czasu. Przygotowujemy nasz zestaw, który dołożymy do kapsuły

- dodał ks. Lis.

W kapsule czasu, wyjaśnił proboszcz, zostanie umieszczony współczesny list, monety i inne cenne pamiątki „by potomni także kiedyś dowiedzieli się ciekawych rzeczy o naszych czasach”.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo