Centralny Port Komunikacyjny wprowadzi Polskę do pierwszej ligi. Horała odpowiedział na pytania posłów

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jest koniecznością, bo Lotnisko Chopina wyczerpało swoją przepustowość - powiedział wiceszef MI Marcin Horała. Dodał, że wkrótce zostanie zaproponowana nowela, która zapewni wywłaszczonym z terenów CPK osobom "więcej niż wartość rynkowa ich nieruchomości".

Marcin Horała
Fot. Tomasz Hamrat / Gazeta Polska

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią. W ramach tego projektu na około 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność. W czwartek w Sejmie odbyła się informacja bieżąca w sprawie budowy CPK. Posłowie pytali wiceministra infrastruktury, funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnika rządu ds. CPK Marcina Horałę m.in. o sens powstania CPK.

CPK wprowadzi Polskę do pierwszej ligi

Program inwestycyjny CPK to program wyniesienia Polski do pierwszej ligi, jeżeli chodzi o światowe gospodarki, jeżeli chodzi o systemy transportowe

- mówił. Jego zdaniem CPK to element tworzenia kraju wysokorozwiniętego, a dobry system transportowy jest kluczowym elementem rozwoju społeczno-gospodarczego każdego kraju.

W Polsce brakuje dużego, międzynarodowego lotniska, na którym narodowy przewoźnik przede wszystkim mógłby oferować siatkę połączeń, w tym międzykontynentalnych

- wskazał.

Lotnisko Chopina nie wystarczy

Horała podkreślił, że "nowe, duże, międzynarodowego lotnisko jest koniecznością w związku z tym, że port Lotniczy Chopina, praktycznie rzecz biorąc, wyczerpał swoją przepustowość".

Zdaniem Horały w Polsce brakuje również szeregu połączeń kolejowych, w tym systemu kolei dużych prędkości.

Na te wszystkie potrzeby odpowiada program inwestycyjny Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Odszkodowania związane z CPK

Zapewnił, że każda osoba wywłaszczana z terenów, na których powstanie CPK, dostanie "godziwe odszkodowanie odpowiadające minimum wartości rynkowej jej nieruchomości ocenianej przez niezależnego biegłego rzeczoznawcę majątkowego".

A niektórzy więcej. W tym zakresie będziemy niedługo proponowali nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami, która zapewni każdemu nawet więcej niż wartość rynkowa jego nieruchomości

- powiedział Horała.

Przypomniał, że spółka CPK zachęca mieszkańców terenu inwestycji, by uprzedzając etap wywłaszczeń, przystąpili do Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN). W jego ramach można dobrowolnie sprzedać nieruchomość lub uzyskać działkę zamienną.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#CPK #Centralny Port Komunikacyjny #Marcin Horała

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo