"Chcieli likwidacji wszystkiego, co polskie". Suski o ujawnionych dokumentach: Polska miała być kolonią

Za czasów rządów Donalda Tuska przeprowadzano daleko idące operacje, mające na celu sprzedaż Lotosu Rosjanom. - Oni do końca walczyli, aby sprzedać wszystko. Mieli taki plan, kiedy przejęli władzę w w 2007 roku - wyprzedaży wszystkiego - mówił w programie Michała Rachonia #Jedziemy Marek Suski (PiS). - Chcieli likwidacji wszystkiego, co polskie. Polska miała być kolonią różnych firm, w tym firm rosyjskich - dodał.

PrtSc/ TVP Info

Rosyjskie firmy powiązane z Kremlem za czasów rządu PO-PSL były same zapraszane do negocjacji w sprawie sprzedaży Lotosu. Nawet Gazprom, choć ten akurat zrezygnował na istotnym etapie, wskazując, że "jest gotów rozważyć inne przejęcia". Dokumenty ujawnił dziś w programie "Jedziemy" redaktor Michał Rachoń.

Jednym z nich była krótka notatka asystenta ministra skarbu, który informuje, że jeżeli Lotos ma być sprzedany, to trzeba zmienić zapisy strategii polskiej polityki energetycznej. Zdaniem rządu Tuska, trzeba było dopisać zdanie: "z wyjątkiem spółek przeznaczonych do prywatyzacji". - Brzmi, jak żart - stwierdził Rachoń.

Mało tego, w ministerstwie skarbu powstał zespół, który miał przeprowadzić prywatyzację Lotosu. Od samego początku było jasne, że decyzja jest sprzeczna ze strategią energetyczną Polski. - Przed sprzedażą Lotosu trzeba ją zmienić - wskazywano w rządowych dokumentach. 

Rachoń ujawnił też kulisy projektu o kryptonimie "Lidia", mającego polegać właśnie na sprzedaży Lotosu. - To pracownicy realizujący projekt, mieli utrzymać bezpośredni kontakt z podmiotami, które państwo polskie miało namawiać do sprzedaży Lotosu. Lista firm pełna jest firm kontrolowanych przez Kreml - mówił Rachoń. Dodał, że wystosowano zapytania do kilku firm znanych z kontroli Kremla, m.in. Gazprom, Rosnieft czy Lukoil. 

Sprawę skomentował w programie Michała Rachonia poseł PiS Marek Suski.

- Kiedy Rosjanie odmówili zakupu, transakcja została zablokowana. Była inicjatywa obywatelska, podpisy wpłynęły do Sejmu i paroma głosami Platforma Obywatelska przegrała zgodę na sprzedaż tych firm i rzeczywiście zostało to zablokowane, ale to nie zasługa Tuska. Oni do końca walczyli, aby sprzedać wszystko. Mieli taki plan, kiedy przejęli władzę w w 2007 roku - wyprzedaży wszystkiego

- mówił.

- Chcieli likwidacji wszystkiego, co polskie. Polska miała być kolonią różnych firm, w tym firm rosyjskich

- dodał.

 

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Lotos #Donald Tusk

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo